Beyaz Saray: "Rusya, Karadeniz'deki gemilere saldırmaya hazırlanıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Beyaz Saray: “Rusya, Karadeniz’deki gemilere saldırmaya hazırlanıyor”

Abone Ol 

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Rusya’nın Karadeniz’de gemilere saldırmayı ve ardından suçu Ukrayna güçlerine yüklemeyi planladığını açıkladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adam Hodge AFP’ye verdiği demeçte, “Rus ordusu Ukrayna tahıl tesislerine yönelik hedeflerini sivil gemiciliğe yönelik saldırıları da içerecek şekilde genişletebilir” ifadelerini kullandı. 

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adam Hodge, iddianın yeni gizliliği kaldırılan istihbarat raporlarına dayandığını söyledi.

Açıklama, Rusya’nın liman kenti Odesa’ya düzenlediği füze ve insansız hava aracı saldırısının ve Kremlin’in Ukrayna’nın devasa tahıl ihracatının Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına güvenli geçişine izin veren uluslararası bir anlaşmadan çekilme kararının ardından geldi.

Moskova, füzelerinin Odesa’daki askeri noktaları hedeflediğini açıklamıştı. Ancak Hodge, Ukrayna’nın saldırının “tarımsal altyapıyı ve ihracata hazır 60.000 ton tahılı” yok ettiği yönündeki suçlamalarını destekledi.

Beyaz Saray yetkilisine göre bu tür saldırılar artık sivil gemilere de yayılabilir ve Rusya bu tür saldırıları Ukrayna tarafından yapılmış gibi göstermek için operasyon yürütüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, bundan böyle Karadeniz’deki Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin potansiyel askeri yük taşıyıcıları olarak kabul edileceğini belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close