Belarus, S-400 ve İskender füzelerini 'savaş görevine' aldığını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Belarus, S-400 ve İskender füzelerini ‘savaş görevine’ aldığını açıkladı

Abone Ol 

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’dan teslim aldığı S-400 hava savunma sistemleri ve İskender füzelerinin “savaş görevine” alındığını duyurdu.

Lukaşenko kararı, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in ile 19 Aralık’ta Minsk’e yaptığı ziyarettin ardından yaptıkları değerlendirmeler sonrası aldıklarını açıkladı. 

Lukaşenko, “Rusya tarafından Belarus’a teslim edilen S-400 kompleksini ve en önemlisi de altı ay önce aldığımız İskender kompleksini savaş görevine hazır hale getirdik.” ifadelerini kullandı.

Lukaşenko uzun süredir Kremlin’den İskender füze sistemleri sağlaması çağrısında bulunuyordu. Bu füzeler, Belarus Silahlı Kuvvetleri’nin saldırı menzilini yaklaşık 300 km’den 500 km’ye genişletiyor.

Belarus ile gergin ilişkileri sürdüren NATO üyesi Polonya’nın başkenti Varşova ile Minsk arasındaki mesafe ise yaklaşık 546 km’dir.

Geçtiğimiz Şubat ayında Belarus hükümeti, anayasanın ülkeyi “nükleerden arındırılmış bölge” ve “tarafsız” bir devlet olarak tanımlayan maddesini değiştirmek için bir referandum düzenlemişti.

Analistler kararın; Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline katılımını artırması için Moskova’nın Minsk üzerindeki artan baskısı nedeniyle alındığını iddia ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close