Belarus: "Batılı ülkeleri, Belarus'a nükleer silahlar konuşlandırmaktan başka seçenek bırakmadı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Belarus: “Batılı ülkeleri, Belarus’a nükleer silahlar konuşlandırmaktan başka seçenek bırakmadı”

Abone Ol 

AFP’ye konuşan üst düzey bir Belaruslu yetkili, Batılı ülkelerin Belarus’a Rus taktik nükleer silahlarını konuşlandırmaktan başka seçenek bırakmadığını ancak “kırmızı çizgileri aşmamaya” gayret ettiklerini açıkladı.

Belarus Güvenlik Konseyi devlet sekreteri Alexander Volfovich, ABD’nin güvenlik garantisi sağlaması ve hiçbir yaptırım uygulamaması nedeniyle 1991’deki Sovyetlerin çöküşünden sonra, o dönemde bu silahların Belarus’tan geri çekilmesinin mantıklı olduğunu ancak gelinen noktada durumun değiştiğini belirtti.

Volfovich; “Bugün gelinen noktada her şey değişti ve verilen tüm sözler sonsuza dek ortadan kalktı” ifadelerini kullandı. 

1994’ten beri Başkan Alexander Lukashenko tarafından yönetilen Belarus, eski Sovyet devletleri arasında Rusya’nın en sadık müttefiki olmaya devam ediyor ve Şubat 2022’de Kremlin’in Ukrayna’ya başlattığı saldırı sonrası topraklarını nükleer silahlara açtı. 

ABD ve çok sayıda NATO ülkesi Belarus’a nükleer silah konuşlandırmasını kınadı. Ancak Lukashenko bu tür silahların kullanımına ilişkin duruşlarının değişmediğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close