Belarus askeri geçit töreninde İran tasarımı insansız hava araçlarını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Belarus askeri geçit töreninde İran tasarımı insansız hava araçlarını tanıttı

Abone Ol 

Rusya’da Geran-2 olarak bilinen İran tasarımı Shahed-136 insansız hava araçları Belarus’un başkenti Minsk’te düzenlenen bir askeri geçit töreni sırasında ilk kez Belarus ordusu tarafından sergilendi.

Belarus tarafından Kochevnik olarak adlandırıldığı açıklanan insansız hava araçları, fırlatma platformu olarak kullanılan Çinli GWM King Kong Cannon kamyonetlerin üzerinde dikkat çekici bir şekilde sergilendi.

Geçit töreni sırasında Belaruslu bir askeri uzman, İran kökenli olduğuna dair açık göstergelere rağmen insansız hava aracını “yeni bir yerli gelişme” olarak tanımladı.

Gözlemciler insansız hava aracının üzerinde görülen seri numarasının bir Rus serisine karşılık geldiğini ve bunun da insansız hava araçlarının İran’a ait bileşenlerden monte edildiğini gösterdiğini belirttiler.

İran’da üretilen başıboş mühimmatlar olan Shahed-136 İHA’ları Rus güçleri tarafından Ukrayna’daki hedefleri vurmak için aktif olarak kullanıldı. Hatta Rusya bu İHA’lar için yurt içinde montaj hatları kurmaya başladı.

Askeri uzmanlara göre; Shahed-136 insansız hava araçlarının Belarus’ta kullanılmaya başlanması, bu tür gelişmiş insansız hava sistemlerinin Doğu Avrupa’da yaygınlaşmasına ilişkin endişeleri arttırıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close