Baltık Denizi'ndeki NATO tatbikatı, bugüne kadarki en büyük NATO filosuna ev sahipliği yapıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Baltık Denizi’ndeki NATO tatbikatı, bugüne kadarki en büyük NATO filosuna ev sahipliği yapıyor

Abone Ol 

NATO tarafından geniş kapsamlı olarak düzenlenen Baltık Denizi tatbikatı Cumartesi günü başladı ve bugüne kadarki en büyük NATO filosunu Estonya’da bir araya getirdi. Tatbikata toplamda 20 ülkenin kara, hava ve deniz kuvvetleri katılıyor.

Estonya Savunma Kuvvetleri, NATO bünyesinde 50’den fazla savaş gemisinin katıldığı geniş çaplı deniz tatbikatı Baltops-23’ün Estonya’da başladığını bildirdi.

Estonya Savunma Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada; “NATO ve ortak ülkelerden 50’den fazla savaş gemisi tatbikat için Estonya’ya geldi. Bu yılki manevralarda ABD, İsveç, Polonya, Hollanda, İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa, Danimarka, İspanya, Litvanya, Letonya, Finlandiya ve Norveç’ten müttefikler temsil ediliyor. Katılımcılar arasındaki en büyük gemi ise ABD 6. Filosunun amiral gemisi USS Mount Whitney oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Estonya Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Jüri Sask “Estonya’nın daha önce bu kadar çok sayıda NATO gemisine ev sahipliği yapmadı. Bundan dolayı Baltops-23 tatbikatı tarihi bir tatbikat oluyor” açıklamasında bulundu.

BALTOPS TATBİKATI

Her yıl düzenlenen uluslararası Baltops tatbikatı 1972’den beri yapılmaktadır. Tatbikat, Baltık Denizi bölgesinde kara, hava ve deniz operasyonlarının yürütülmesine katılan ülkeler arasında koordinasyonu geliştirmeyi amaçlıyor.

.52’nci kez düzenlenen Baltops 23 tatbikatı 6 bin askeri ağırlayacak. Müttefikler, iki hafta boyunca denizaltı ve uçaksavar savaşı, patlayıcı temizleme, tıbbi ve kurtarma operasyonları tatbik edecekler.

Baltops 23 tatbikatı 16 Haziran’da Almanya’da sona erecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close