BAE Systems, İngiltere'nin yeni nesil su altı dronu Herne'yi tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

BAE Systems, İngiltere’nin yeni nesil su altı dronu Herne’yi tanıttı

Abone Ol 

BAE Systems, İngiltere için üretilen ve Herne adı verilen Ekstra Büyük Otonom Sualtı Aracının (XLAUV) yakında piyasaya sürülmesi için çalışmaların son aşamaya geldiğini açıkladı.

BAE Systems tarafından verilen bilgilere göre, önümüzdeki yıl teknoloji gösterimi yapılması planlanan araç, 2024’ün ikinci yarısında İngiltere’nin güney kıyısında ilk kez sulara açılacak.

Deniz altı güvenliğinin stratejik önemini vurgulayan son olaylar, Herne gibi otonom platformların potansiyel değerinin altını çiziyor. Bu tür araçlar ordulara, insan mürettebatı kısıtlaması olmadan geniş su altı alanlarını izleme yeteneği sunarak daha uygun maliyetli istihbarat ve saldırı kabiliyeti sunuyor.

BAE Systems, Herne’yi denizaltı savunma harbi, istihbarat, gözetleme, keşif ve elektronik harp dahil olmak üzere çeşitli operasyonlara uyarlanabilen esnek bir platform olarak tanımlıyor.

BAE Systems Denizcilik Hizmetleri Genel Müdürü Scott Jamieson gelişmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “İlk kez bir İngiliz şirketi bu alanda gelişmiş otonom yeteneklerini test etmiş olacak. Ayrıca müşteriler için daha hızlı, daha yetenekli, daha esnek ve daha ucuz  bir sistem sağlama hedefine ulaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Proje ortağı olan Cellula Robotics şirketinin Başkanı Eric Jackson ise, otonom platformların sualtı alanlarının güvenliğini sağlamada sahip olduğu hayati rolün altını çizdi.

Eric Jackson; “Son zamanlarda deniz altında yaşanan karışıklıklar, sualtı altyapısının korunmasının önemini ortaya koydu. BAE Systems ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz ve gelişmiş sualtı güvenliği ve istihbaratının geleceği için rotayı belirleyecek olan ürünün sahaya çıkmasını dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yeni sistemin teknik özellikleri hakkında detaylı bilgi verilmezken, yakın zamanda geniş çaplı bir tanıtım organizasyonu düzenleneceği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close