BAE, İsrail'den satın aldığı ilk Barak Hava Savunma Sistemini konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

BAE, İsrail’den satın aldığı ilk Barak Hava Savunma Sistemini konuşlandırdı

Abone Ol 

Breaking Defense tarafından savunma kaynaklarına atıfta bulunulan rapora göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail’den aldığı ilk Barak hava savunma sistemini konuşlandırdı.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii orta menzilli, uzun menzilli ve genişletilmiş menzilli görevler için çeşitli Barak sistemleri üretmektedir.

Breaking Defense tarafından savunma kaynaklarına dayandırdığı rapora göre; BAE’nin Barak Hava Savunma sistemini satın alması, iki ülke arasındaki daha önemli sözleşmelerin ilki olduğu bildirildi.

Raporda yer alan uzman görüşlerinde; “Bu çok büyük bir sözleşme olacak, çünkü BAE’nin İran vekili olan Yemen’deki Husi isyancıları tarafından fırlatılan füzeler tarafından tekrar tekrar vurulan bazı hassas bölgelerini korumak için çok sayıda savunma sistemine ihtiyacı var.” ifadeleri kullanıldı. 

Barak Hava Savunma Sistemi

İsrail ve Hindistan tarafından ortaklaşa geliştirilen Barak hava savunma sistemi, birden fazla hava tehdidine karşı tek bir entegre çözüm sağlayan gelişmiş bir hava savunma sistemi olarak tanımlanıyor.

Sistemin; orta ve uzun menzilli varyantları, uçakları ve alçaktan uçan gemisavar ve seyir füzelerini sırasıyla 35 kilometre (22 mil) ve 70 kilometre (43 mil) mesafelerde durdurabiliyor.

Genişletilmiş menzilli varyant, çift roket motoru ve ek güçlendirici yardımıyla 150 kilometreye (93 mil) kadar uzaktaki hedefleri vurabiliyor.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii Başkanı Boaz Levy yaptığı açıklamada, “BARAK hava savunma sistemi, bugünün en zorlu düşman unsurlarından bazıları da dahil olmak üzere sayısız tehdide karşı operasyonel olarak kendini  kanıtlanmıştır.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close