Azerbaycan, Türkiye ile İsrail Arasında Arabuluculuk Yapmaya Çalışıyor - M5 Dergi
Öne Çıkan

Azerbaycan, Türkiye ile İsrail Arasında Arabuluculuk Yapmaya Çalışıyor

Abone Ol 

İsrail Kanal 13 muhabiri ve Axios yazarı Barak Ravid; Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilere dair çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

İsrail Medyası’ndan Axios’ta yer alan haber şu şekilde;

Türkiye ve İsrail, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a karşı kazandığı son zaferde kilit rol oynadılar. Üst düzey İsrailli yetkililerin iddialarına göre; ateşkesten haftalar sonra Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki müttefiki arasındaki ilişkileri düzeltmeye çalışıyor.

Büyük Tablo: Gerek Türkiye gerekse İsrail’in insansız hava araçları ve diğer silah sistemleri Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı askeri üstünlük kazanmasına yardımcı oldu. Ancak Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler son dönemde büyük oranda dondurulmuş durumda.

Haberin Nedeni: İsrailli yetkililer Aliyev’e, İsrail ile Türkiye arasındaki gerginlikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artırdığını iletmesini istediler.

-Aliyev’in danışmanları İsrailli meslektaşlarına, ilişkileri geliştirme fikrine Erdoğan’ın olumlu yanıt verdiğini söyledi.

-Erdoğan’ın, İsrail ile ilgili kavgacı bir tutumu ve kavgacı açıklamaları olan bir geçmişi var. Ancak Aliyev’in danışmanları, O’nun İsrail karşıtı olmadığını iddia etti. Erdoğan’ın şu anda çalışmadığı eski danışmanları tarafından İsrail’e karşı kışkırtıldığını dile getirdiler.

-Azeri Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov, İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile yaptığı yakın tarihli bir görüşmede, Azerbaycan’ın; “İsrail ve Türkiye’nin ilişkileri düzeltmesi için iyi bir zaman olduğunu” düşündüğünü söyledi.

İsrailli bir yetkili bana şunları söyledi: Aliyev ve üst düzey danışmanları, Azerbaycan’ın iyi ilişkileri olan her iki ülkenin de (Türkiye ve İsrail) normal ilişkilere geri dönmek istediklerini ve kendilerin de bunun gerçekleşmesine yardım etmeye istekli olduklarını söylediler.”

-İsrail Dışişleri Bakanlığı ise bu haber hakkında yorum yapmayı reddetti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close