AW249 saldırı helikopteri ilk uçuşunu yaptı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AW249 saldırı helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Abone Ol 

 Helikopter, İtalyan Ordusu’nda hizmet veren AH-129D Mangusta’nın yerini alacak.

İtlyan Leonardo şirketinin AW249 yeni nesil saldırı helikopterinin ilk prototipi, şirketin Vergiate’deki fabrikasından ilk kez 12 Ağustos 2022’de uçtu. Resmi olarak AW249 NEES (Nuovo Elicottero da Esplorazione e Scorta / Yeni Keşif ve Eskort Helikopteri) olarak adlandırılan helikopter, 1990’lardan beri İtalyan Ordusu’nda hizmet veren ve mevcut haline gelene kadar yıllar boyunca modernize edilen AW129 Mangusta’nın yerini alacak.

Helikopter bu ilk uçuşu sırasında gövde ve kuyruğunda uçuşun gövdeye etkisini ölçme maksatlı yerleştirilmiş sensörler ile donatıldı. Ayrıca 20 mm TM197B topu ve Mangustalarda kullanılan Rafael Toplite hedefleme sistemi helikopterin üstündeydi.

Leonardo, İtalyan Savunma Bakanlığı için bir prototip, üç seri üretim helikopteri ve 48’e kadar operasyonel helikopteri içeren NEES programını 2017’den beri yürütüyor. Farnborough hava gösterisinde, Leonardo Helicopters’ın kıdemli satış başkan yardımcısı Stefano Villanti, AW249’un geliştirilmesinin İtalyan Ordusu’nun zaman çizelgesine göre “saat gibi ilerlediğini” söyledi. Ordu, AH-129’u 2025’ten emekliye ayırmayı planlıyor.

Üreticinin web sitesine göre, “AW249, önümüzdeki 30 yıl içinde hızla gelişen bir savaş alanında çalışacak yeni nesil bir savaş helikopteri için ortaya çıkan gereksinimleri karşılıyor”. “Düşük işletme maliyetlerinin beraberinde yüksek performans ve yeni teknolojileri bünyesinde barındıran tasarım aşamasındaki tek helikopter.”

Az önce bahsettiğimiz gibi, AW249 gelecekteki savaş alanına göre uyarlanacak. Hızla gelişen senaryolara uyum sağlamak için helikopter; hızlı güncellemeler alarak taşıma kapasitesini arttıracak ve modern muharebelerin gerektirdiği elektronik altyapılara da sahip olacak. Ayrıca, ağ merkezli operasyonlarda diğer platformlarla ortak çalışma ihtiyacının artması nedeniyle AW249, insanlı insansız müşterek çalışma  (MUM-T, Manned Unmanned Teaming) kabiliyetlerine sahip olacaktır.

Helikopter, kasktan gözlenebilen ekranlar (HMD, Helmet Mounted Displays) ve geniş kokpit ekranları (LAD, Large Area Displays) ile pilotlara muharebe anında koaylık sağlayacak bir tasarıma sahiptir.

Helikopter, her biri 2.500 hp (1.860kW) değerinde bir çift GE Aviation CT7-8E6 (T700) turboşaft motoruyla çalışır ve ayrıca AW149 nakliye helikopterinden dinamik bileşenler içerir. AW249, 7.500 – 8.000 kg aralığında maksimum kalkış ağırlığı (maximum take-off weight, MTOW) ile hem sıcak hem de yüksek ve soğuk hava koşullarında çalışabilme özelliği ile tasarlanmıştır. Saatte 260 km hızla 3 saat boyunca görev yapabiliyor. Helikopter, gemi kaynaklı operasyonlar da düşünülerek tasarlandı.

MTOW’u sayesinde AW249, Mangusta’ya kıyasla iki katına çıktığı bildirilen bir silah yüküne sahiptir. Altı kanat istasyonu, buruna monteli 20 mm topun yanı sıra havadan yere ve havadan havaya füzeler, güdümsüz/güdümlü roketler ve harici yakıt tankları yükleyebilecek. AW249, top ve hedefleme sistemi gibi Spike tanksavar güdümlü füzeleri kullanma kabiliyetini de A129’dan devralacak.

Fiziksel açıdan gövde; balistik toleransa sahip yakıt tankları, zırhlandırılmış gövde parçaları, kritik sistemlerin dış etkenlerden korunaklı olması gibi özellikleri ile kullanıcıya güven veren bir yapıya sahiptir. Ayrıca güdümlü mühimmatlardan kaçınabilmek için gayet üstün kabiliyetlere sahip elektronik sistemler ile de donatılmıştır. Elettronica ELT-162 Radar Warning Receiver ( düşman unsuru pilota radarda tespit edip bildiren elektronik sistem) ve Elettronica ELT/577 Quiris Directed Infra-Red Counter Measure System (yaklaşan güdümlü mühimmatları lazer ile işlevsiz kılan koruma sistemi) gibi üstün teknolojilere sahiptir.

Uçak ayrıca hem radar kesitini hem de kızılötesi imzasını azaltmak için bazı düşük tespit edilebilirlik özelliklerine sahiptir. Stealth bir helikopter olmamasına rağmen, bu özellikler AW249’un tespit edilmesini düşmanlar için daha zor hale getirmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, prototipin motorlarında, daha sonra uçuş testi sırasında eklenebilecek olan IR egzoz filtreleri yok gibi görünüyor.

Yeni saldırı helikopteri hakkında kamuya açık bilgiler hala sınırlı olsa da, olası ihracat müşterilerinden şimdiden ilgi görüyor. Bazı haberlere göre Almanya, Alman Ordusunun Eurocopter Tiger helikopterlerinin AW249 ile olası bir şekilde değiştirilmesi konusunda Leonardo ve İtalyan Savunma Bakanlığı ile görüşmelerde bulunuyor. Bu yılın başlarında Bükreş’te düzenlenen savunma fuarından gelen raporlar, Romanya’nın bir dizi AW249 helikopteri satın almayı düşündüğünü de söylüyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close