Avustralya'dan lazer tabanlı anti-drone sistemleri için 5 milyon dolarlık sözleşme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya’dan lazer tabanlı anti-drone sistemleri için 5 milyon dolarlık sözleşme

Abone Ol 

Avustralya 5 milyon dolarlık bir sözleşme ile lazer tabanlı karşı drone sistemleri satın aldığını açıkladı.

İnsansız hava araçları modern savaşta giderek artan bir tehdit haline geliyor ve özellikle Ukrayna savaşında yaygın olarak kullanılarak savaşta belirleyici bir unsur olduğunu kanıtladı.

Avustralya ordusu da bu gerçeklik ışığında çalışmalarını artırdığını ve ordunun, insansız hava araçlarına karşı caydırıcılığını artırmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

Yahoo News tarafından verilen bilgiler göre Avustralya ordusu bu çalışmalar ışığında, Avustralyalı geliştiricilerin saatte 100 km hızla giden bir dronu vurabilecek hassasiyete sahip olduğunu açıkladığı Fractl 2 sistemlerini satın aldı.

Verilen bilgilere göre Melbourne merkezli AIM Defence tarafından geliştirilen lazer tabanlı anti-drone sistemi, mühimmat ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve üreticisine göre tek bir şarjla 50’den fazla insansız hava aracını imha edebiliyor.

Avustralya hükümeti AIM Defence’in prototipi için 4.9 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını ve 2024 yılının son çeyreğinde ordu tarafından ilk resmi testlerin başlayacağını açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close