Avustralya, yeni kısa menzili SRGBAD hava savunma sistemini başarı ile test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya, yeni kısa menzili SRGBAD hava savunma sistemini başarı ile test etti

Abone Ol 

Raytheon Australia, Avustralya’nın gelecekteki kısa menzilli hava savunma sisteminin ilk denemesi yaptı.

Defence Post tarafından verilen bilgileeegöre savunma sanayi kuruluşu Raytheon, Güney Avustralya’daki Woomera Test Alanında, Avustralya’nın Kısa Menzilli Yere Dayalı Hava Savunması (SRGBAD) sistemini başarılı bir şekilde test etti.

Şirket, testin sistemin füzeleri tespit etme, takip etme, angajman yapma ve hedeflere yönlendirme özelliklerini doğruladığını açıkladı. 

Raytheon Avustralya üst düzey program yöneticisi Paul Szoboszlay, “Endüstriyel ortaklarımızla iş birliği yaparak ve ilişki kurarak, Avustralya’nın hava  savunması için yeni bir kilometre taşını başarı ile geride bıraktık” açıklamasında bulundu. 

Kısa Menzilli Yere Dayalı Hava Savunması

SRGBAD, Avustralya Ordusunun Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin Entegre Hava ve Füze Savunma Programı’nın bir parçası olarak hayata geçiriliyor.

2 milyar Avustralya doları (1.34 milyar $) değerindeki sistemin, Avustralya’nın entegre hava ve füze savunma kabiliyetinin en içteki katmanını oluşturması bekleniyor.

Verilen bilgilere göre; Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sisteminin (NASAMS) kısa menzilli çeşidi olan SRBBAD, Avustralya’nın otuz yıllık RBS-70’inin yerini alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close