Avustralya ve Fransa'dan Pasifik'teki askeri üsler konusunda yeni anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya ve Fransa’dan Pasifik’teki askeri üsler konusunda yeni anlaşma

Abone Ol 

Avustralya ve Fransa, Çin ile Pasifik bölgesinde artan gerilimin ortasında, askeri personellerinin birbirlerinin üslerine erişimine izin vererek savunma işbirliğini arttıracaklarını açıkladı.

Fransa tarafından açıklanan yol haritasına göre; Avustralya ve Fransa, Çin ile Pasifik bölgesinde artan gerilimin ortasında, askeri personellerinin birbirlerinin üslerine erişimine izin veren bir alaşmaya vardıklarını açıkladı.

Anlaşmaya göre Avustralyalı askerler Fransa’nın Pasifik ve Hint Okyanuslarındaki askeri üslerine erişim sağlarken, Fransız tarafının da Avustralya’nın askeri tesislerini kullanmasına izin verilecek.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ile Canberra’da yaptığı görüşmenin ardından konuşan Fransa’nın Avrupa ve Dış İlişkilerden Sorumlu Bakanı Catherine Colonna, iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin iyi bir işbirliğine sahip olduğunu ancak karşılıklı erişim ve ortak faaliyetlerin arttırılması yoluyla birlikte çalışabilirliğin artırılacağını vurguladı.

Açıklanan yol haritasına göre iki ülke savunma dışında istihbarat paylaşımını da arttıracak.

Fransa ve Avustralya son yıllarda Çin’in Pasifik ada ülkeleri arasındaki nüfuzuna ilişkin endişeler nedeniyle bölgedeki varlıklarını güçlendirmeye çalışıyorlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close