Avustralya, son yılların en büyük savunma reformunu açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya, son yılların en büyük savunma reformunu açıkladı

Abone Ol 

Avustralya, ordusunu Çin veya olası herhangi bir düşmanı caydırabilecek bir savaş gücüne dönüştürmek için son on yılın en büyük savunma reformunu gerçekleştirme planını açıkladı. 

Avustralya Savunma Bakanı  Richard Marles;  “düşmanları caydırmak için” füzeler, denizaltılar ve siber araçlar içeren ve caydırıcılık yönünde keskin bir geçiş hedefleyen bir  stratejik plan açıkladı.

Marles, “Bugün, 35 yıl sonra ilk kez, Avustralya Savunma Kuvvetlerinin misyonunu yeniden şekillendiriyoruz” açıklamasında bulundu. 

Avustralya tarafından açıklanan planında, Çin’in askeri yığınağını II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ve en iddialı ülke olarak tanımlanırken, “askeri tırmanma veya yanlış hesaplama risklerinin arttığı” uyarısında bulunuldu. 

Avustralyalı askeri planlamacılar, Çin’in askeri yükselişine dikkat çekiyorlar ve Pekin’in ülkeyi, küresel tedarik zincirlerinden etkili bir şekilde koparabileceğinden korkuyorlar.

Rapora göre bu tehdide yanıt olarak Avustralya ordusu, havadan, karadan ve denizden saldırma, kuzey üslerini güçlendirme ve daha fazla asker toplama yeteneğini geliştirecek.

Plana göre Avustralya ordusundaki en büyük değişiklikler, kıyı savunmasında köklü değişiklikler ve füze sistemleri üzerinde gerçekleşecek ve sonuç olarak, karaya yönelik mevcut projeler rafa kaldırılırken, orduya “uzun menzilli saldırı yeteneği” sağlama görevi de verilecek.

Bu kapsamda daha önce planlanan 450 piyade savaş aracı satın alma planı sadece 129’a düşürülecek.

Kısa menzilli obüs topçu sistemlerini geliştirmeye yönelik milyar dolarlık bir program ise daha uzun menzilli HIMARS’ın satın alınması lehine rafa kaldırılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close