Avustralya Donanması ve Rheinmetall'dan, MASS gemi koruma sistemleri anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya Donanması ve Rheinmetall’dan, MASS gemi koruma sistemleri anlaşması

Abone Ol 

Avustralya Kraliyet Donanması, savunma sanayi kuruluşu Rheinmetall’dan çoklu savunma sistemi MASS’ı sipariş ettiğini duyurdu.

ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Rheinmetall, Avustralya Kraliyet Donanması’na Hobart sınıfı muhriplerini ve ANZAC sınıfı fırkateynlerini donatmak için çoklu savunma sistemi MASS’ı siparişi aldı.

MASS gemileri ve botları, gemisavar güdümlü füzeler ve lazer güdümlü silahlardan gelen çok yönlü tehditlere karşı koruma sağlayan bir sistemdir.

Rheinmetall tarafından verilen bilgilere göre; elektromanyetik spektrumun ilgili tüm dalga boylarında modern sensör güdümlü füzelere karşı benzersiz koruma sunan MASS, her büyüklükteki gemiye kurulabilir ve mevcut gemi komuta ve silah angajman sistemlerine kolayca entegre edilebilir.

Standart versiyonda MASS, her biri 32 adede kadar Omni Trap tuzak mühimmatını ateşleyebilen altı adede kadar fırlatıcıdan oluşuyor.

Avustralya Kraliyet Donanması tarafından verilen bilgilere göre, MASS sistemi kapsamlı denemelerin ardından, “benzersiz yetenekleri” nedeniyle seçildi ve ilk sistemler 2023’ün sonuna kadar Avustralya Kraliyet Donanması’na teslim edilecek. Sistemlerin 2027’de tam operasyonel kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close