Avrupalı devletler Ukrayna'ya asker göndermeyi mi planlıyor? - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Avrupalı devletler Ukrayna’ya asker göndermeyi mi planlıyor?

Abone Ol 

Avrupalı devletlerin Rusya’ya karşı savaşa katılmak üzere Ukrayna’ya asker göndermeyi tartıştığı belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya asker göndermesine kapı araladı ancak bu konuda bir fikir birliği olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Avrupalı liderlerin Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Macron gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu aşamada sahaya asker gönderme konusunda bir fikir birliği yok. Ancak hiçbir ihtimal dışlanmamalı. Rusya’nın kazanmaması için yapmamız gereken her şeyi yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bir Beyaz Saray yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada ABD’nin Ukrayna’da savaşmak üzere asker gönderme planının bulunmadığını ve NATO birliklerinin de Ukrayna’da savaşmak üzere gönderilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Avrupalı liderlerden bazıları ise yardımlara ve asker gönderme kararına karşı çıktı. Ukrayna’ya askeri yardım yapılmasına karşı çıkan Slovakya Başbakanı Robert Fico, bazı NATO ve AB üyelerinin Ukrayna’ya ikili bazda asker göndermeyi düşündüklerini belirtti.

Toplantı öncesinde konuşan Fico, Paris’te görüşülecek konuların listelendiği “gizli bir belgeden” bahsederek belgenin “insanın içini ürperttiğini” söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konular, bazı NATO ve AB üyesi ülkelerin Ukrayna’ya karşılıklı olarak asker göndermeyi düşündüklerini ima ediyor. Bunun ne amaçla yapılacağını ya da orada ne yapacaklarını söyleyemem.”

Fico uçağına binmeden önce yaptığı açıklamada şu ifadelerini kullandı:

“Ukrayna’ya kendi askerlerini göndermeye hazır olan ülkeler var. Bu konuda Slovakya’nın da aralarında bulunduğu bazı ülkeler bu teklife ‘asla’ diyor. Bazı ülkeler ise bu teklifin değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.”

Macron ise, “bugün ‘asla’ diyen pek çok kişi, iki yıl önce tank, uçak ve uzun menzilli füze gönderilmesine de ‘asla’ diyordu” şeklinde konuştu.

NATO’nun bir sonraki genel sekreteri olmaya aday olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise gazetecilere yaptığı açıklamada asker gönderme konusunun Pazartesi günkü görüşmelerin odak noktası olmadığını belirtti.

Ukrayna’nın son dönemde mühimmat eksikliği ve askeri yetersizlikler sebebiyle Rusya karşısında gerilemeye başladığı dikkat çekiyor.

Cephe hattında bazı bölgeleri kaybederek geri çekilen Ukrayna’ya yönelik Batılı askeri destekte de gözle görülür bir yavaşlama olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close