Avrupa Birliği ülkelerinin savunma harcamaları tarihi zirveye ulaştı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avrupa Birliği ülkelerinin savunma harcamaları tarihi zirveye ulaştı!

Abone Ol 

Avrupa Birliği Savunma Ajansı tarafından verilen bilgilere göre, AB’nin askeri harcamaları 260 milyar dolar gibi rekor bir düzeye ulaştı.

Avrupa Birliği Savunma Ajansı tarafından verilen bilgilere göre; Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeni ile AB üyesi ülkelerin savunma harcamaları tarihi bir seviyeye ulaştı.

Ajansın verdiği bilgilere göre bu rakam, AB’ye üye olan 27 üye ülkenn harcamalarının 2021’e göre en az yüzde 6 arttığını gösteriyor

Avrupa Savunma Ajansı (EDA) altı ülkenin harcamalarını ise yüzde 10’un üzerinde arttırdığını, NATO’ya başvuran İsveç’in ise yüzde 30’un üzerinde bir artış yaptığını açıkladı.

AB dış politika şefi Josep Borrell konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Silahlı kuvvetlerimiz çok daha zorlu bir döneme hazır olmalı. Hala önemli kabiliyet eksiklikleri ile karşı karşıyayız ve diğer küresel oyuncuların gerisinde kalmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

AB ülkeleri son 2 yıl içerisinde savunma sanayi stoklarını eriterek Rusya’ya karşı savaşması için Ukrayna’ya on milyarlarca euro değerinde silah göndermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close