Avrupa Birliği hava savunma kalkanı oluşturmayı değerlendiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avrupa Birliği hava savunma kalkanı oluşturmayı değerlendiriyor

Abone Ol 

Avrupa Birliği ülkeleri, kendi hava savunma kalkanını kurmayı düşünüyor.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, bu ayın başlarında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e bir mektup yazarak bu fikri ortaya attılar.

Verilen bilgilere göre; Haziran başındaki seçimlerin ardından ikinci dönem için aday olan von der Leyen’in bu fikri hızla desteklemesinin ardından AB’nin en üst düzey diplomatı Josep Borrell de projeye destek sinyali verdi.

Borrell,  Brüksel’de yapılacak Dış İlişkiler Konseyi toplantısı öncesinde konu ile ilgili olarak; “Üye devletlerin hava sahamızı savunmak için ortaya koyduğu bu fikri memnuniyetle karşılıyorum. Neden bunu parçalı bir şekilde ele alalım ki?” açıklamasında bulundu.

Borrell fikir hakkındaki soru işaretlerini de dile getirdi ve; “Bu hava savunma sistemleri nereye yerleştirilecek? Sınıra mı? Hangi sınıra? Hangi kapasitelerle? Hangi finansmanla?” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre proje esasen NATO’nun hava savunma mimarisinin Avrupa’daki bir uzantısı olup ulusal tedariklerin koordine edilmesini ve sensörler ile önleyiciler arasında birlikte çalışabilirliğin sağlanmasını amaçlıyor.

Defence Express’e değerlendirme yapan uzmanlara göre; sözkonusu projenin önümüzdeki günlerde Avrupa liderlerinin önüne gitmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close