Avrupa, 54 farklı savunma projesine 1.3 milyar dolar destek verecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avrupa, 54 farklı savunma projesine 1.3 milyar dolar destek verecek

Abone Ol 

Avrupa Savunma Fonu, 236 teklif arasından seçtiği 54 projeye 1.3 milyar dolar yatırım yapacak.

Avrupa Savunma Fonu, geleceğin ana muharebe tankları, yeni uçak kaldırma kabiliyetleri, korvetler, anti-drone sistemleri ve lazer tabanlı yönlendirilmiş enerji silahları dahil olmak üzere 50’den fazla çok uluslu araştırma ve geliştirme askeri projesine 1.3 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada “Seçilen projeler, siber savunma, kara, hava ve deniz muharebesi, uzay tabanlı varlıkların korunması veya Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) savunma dahil olmak üzere kritik alanlarda çok çeşitli savunma yeteneklerinde teknolojik mükemmelliği destekleyecektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca desteklenecek olan 54 savunma programının toplam 236 teklif arasından seçildiği belirtildi.

Hava ve füze savunma kabiliyetlerini güçlendirmeyi amaçlayan Avrupa C-UAS projesi, insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için yumuşak ve sert öldürücülerin yanı sıra pasif ve aktif sensörlere odaklanan bir dizi teknolojiyi inceleyecek ve geliştirecek.

Program kapsamında daha yeni silah sistemlerinin geliştirilmesi, 2030 yılına kadar 100 kilovat sınıfı lazer silahlarının geliştirilmesine yönelik uzun vadeli bir hedefi desteklemek üzere tasarlanan Taktik Gelişmiş Lazer Optik Sistemleri (TALOS) projesinin (TALOS-TWO) ikinci aşamasının başlatılmasını da içeriyor.

Avrupa Komisyonu ayrıca, sonraki adımların seçilen tekliflerde yer alan konsorsiyumlarla “hibe sözleşmesi hazırlığını” kapsayacağını ve her bir hibenin 2024 yılı sonundan önce imzalanmasının beklendiğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close