AUKUS İttifakı, yapay zeka özellikli drone sürülerini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AUKUS İttifakı, yapay zeka özellikli drone sürülerini test etti

Abone Ol 

İngiltere, drone sürüleri için ilk AUKUS yapay zeka ve özerklik denemesi sırasında dronların askeri hedefleri tespiti ve imhası için denemeler gerçekleştirdiğini açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre, İngiltere’nin Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı tarafından düzenlenen deneme, İngiltere’nin Wiltshire kentindeki Upavon havaalanında gerçekleştirildi.

Avustralya, İngiltere ve ABD’nin ortaklaşa geliştirdiği AI destekli deneme, AUKUS koalisyonunun istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerini üstlenmek üzere ilk kez konuşlandırıldı.

AUKUS koalisyonu, bu teknolojileri askeri uygulamada ilerletmeyi amaçlıyor.

Verilen bilgilere göre deneme, temsili bir savaş ortamda gerçekleştirildi ve uçuş halindeki dronların, gelen anlık bilgiler doğrultusunda yeniden programlanmasını ve yapay zeka modellemeleri ile yönetilmesini sağlamaya çalıştı.

İngiltere Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Rob Magowan denemeler hakkında yaptığı açıklamada; “Potansiyel düşmanları daha uzak mesafeden ve daha hızlı bir şekilde belirlemek, izlemek ve bunlara karşı koymak için koalisyon halinde çalışıyoruz. Bu deneme AUKUS’un gelişmiş yeteneklerini ve askeri avantajını gösteriyor.” ifadelerini kullandı. 

AUKUS tatbikatına 70’in üzerinde askeri ve sivil savunma personeli ve sanayi yüklenicisi katıldı.

Tatbikata katılan platformlar arasında Blue Bear Ghost ve Boeing/Insitu CT220 insansız hava araçları (İHA), Warrior zırhlı aracı, Challenger 2 tankı ve Viking mürettebatsız kara aracı (UGV) yer aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close