Askeri Operasyonları Tehlikeye Atacak Gelişme: "Gerçeği İle Ayırt Edilemeyen Uydu Görüntüleri" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Askeri Operasyonları Tehlikeye Atacak Gelişme: “Gerçeği İle Ayırt Edilemeyen Uydu Görüntüleri”

FBI analiz standartları, sahte görüntülerin yüzde 94’ünü doğru bir şekilde tanımladı. Ama aynı zamanda bazı gerçek olanları da sahte olarak yanlış nitelendirdi.

Defence One’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Bilgisayarda üretilen uydu “fotoğrafları”, insanlar ve askeri araçların algoritmaları için çok zor sonuçlar doğurabilir. Değiştirilmiş görüntülerin askeri operasyonlarda kullanılması veya kamuoyunu etkilemek için kullanılması ulusal güvenlik görevlilerinin artan endişesi haline geldi.

Washington Üniversitesi’nde oluşturulan bir ekip, ellerinden gelen en iyi sahte uydu görüntüleri yaratarak işe başladı. Daha sonra ABD güvenlik birimleri tarafından oluşturulan algoritma aracılığı ile gerçek görüntüler arasına yerleştirilen sahte olan görüntüleri bulmak için çalışma yürütüldü. Sonunda ekip, Tacoma ve Seattle, Washington ve Pekin’in gerçek görüntülerini içeren sahte ve gerçek görüntüleri inceledi.

FBI analiz standartları, sahte görüntülerin yüzde 94’ünü doğru bir şekilde tanımladı. Ama aynı zamanda birkaç gerçek olanı sahte olarak yanlış nitelendirdi.

FBI. çok daha fazla sahte kullanım bekledikleri konusunda uyarıda bulundu. Bu gelişme askeri operasyonların geleceği hakkında büyük kaygı uyandırıyor açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5 

 

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close