Artırılmış gerçeklik gözlükleri, ABD askerlerinin zırhlı araçların 'dışını görmesini' sağlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Artırılmış gerçeklik gözlükleri, ABD askerlerinin zırhlı araçların ‘dışını görmesini’ sağlıyor

Abone Ol 

ABD Ordusunun 1. Zırhlı Tugay Muharebe Birimi, Bradley zırhlı muharebe araçlarına yeni eklenen Entegre Artırılmış Gerçeklik Sistemi (IVAS) gözlüklerini test etti.

-The Defense Post’ta yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Deneme, ekipmanın, çevrenin görünürlüğünün sınırlı olduğu bir zırhlı aracın içindeki bir askere gelişmiş durumsal farkındalık sağlama kapasitesini ortaya koydu.

Platform Entegrasyonu lideri Binbaşı Shawn Jones bir basın açıklamasında, “Burada, Bradley Piyade Muharebe Aracında gösterildiği gibi platform entegrasyonunun amacı, IVAS ile donatılmış askerlerin araçtayken gelişmiş durumsal farkındalıklarını kaybetmemelerini sağlamak değil, aynı zamanda araçta bulunan sensörlerden de yararlanmak. platform sensörleri.” ifadelerini kullandı.

IVAS artırılmış gerçeklik sistemi, Bradley’den daha fazla durumsal farkındalık sağlamak için entegre iletişim, termal görüntüler ve gece görüş özelliklerini kullanarak askerlerin, sürücünün ve nişancının normalde görebileceklerinin dışında, dışarıda olanları görmelerine olanak tanır.

Askerler Bradley’in içindeki gözlükleri kullanırken, IVAS entegrasyon baş mühendisi Don Aldea, kendilerine sunulan üç önemli özelliği olduğunu açıkladı: hareket halindeyken şarj etme, üç araç sensöründen beslenme ve “Dünya Görüşü”nü kullanarak dost kuvvetleri belirleme özellikleri.

‘Daha İyi Karar Verme’

Benjamin Franke, yüksek teknoloji ürünü gözlüklerin askerlerin hedeflerini daha fazla görebilmesini ve savaş alanında daha güvende olmalarını sağladığını belirtti.

Kendisi gibi askerlerin genellikle yerdeki el yapımı patlayıcı cihazları denetlemekle görevlendirildiğini ve IVAS teknolojisini kullanmanın görevi daha basit ve daha az tehlikeli hale getireceğini açıkladı.

Aldea, “Bu entegre teknoloji ile harita, görev ve istihbarat güncellemelerini yolda alabilirler” dedi. “Bradley’i stratejik olarak konumlandırmak için etraflarında ne olduğunu görebilirler ve ardından rampayı doğrudan ateş altında olmadıkları bir yere indirip hemen operasyona başlayabilirler.”

Arttırılmış güvenlik sağlamanın yanı sıra bu teknoloji, araçtan inmeden önce daha bilinçli kararlar alınmasını da sağlar.

Araca binme, yolculuk ve iniş arasında artık bilgi boşlukları olmayacak, bu da hem platform hem de askerler için hayatta kalma oranını artıracak.

Geçen yıl da IVAS gözlükleri, iki Black Hawk helikopterinde uçarken gerçek zamanlı video görüntüleri alan hava ekipleri ve paraşütçüler üzerinde test edilmişti.

 

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close