Arap dünyasındaki güvenlik gelişmeleri - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Arap dünyasındaki güvenlik gelişmeleri

Kasım ayı Arap dünyasının güvenlik alanında birçok gelişmeye sahne oldu. Çeşitli Arap ülkelerinde ay içerisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

MISIR

1 Kasım’da Mısır Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Kuvvetleri, Kızıldeniz’de tatbikat gerçekleştirdi.

Tatbikat, Kızıldeniz’deki deniz güvenlik prosedürlerinin güçlendirilmesine odaklanan ve ortak deniz harekât alanında operasyonel durumun değiş tokuşunu da içeren bir dizi çeşitli deniz muharebe faaliyetlerini içeriyordu.

-Mısır ordusunun 3 Kasım’da yaptığı açıklamaya göre, Mısır ve Hindistan hava kuvvetleri, Mısır’daki bir hava üssünde her iki taraf için çok sayıda savaş uçağının katılımıyla birkaç gün süren hava eğitimi gerçekleştirdi.

Mısır ordusu sözcüsü, eğitimin havada yakıt ikmali yapmayı, düşman hedeflerine saldırmayı kapsadığını söyledi.

Tactical Report web sitesi, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin yüksek hassasiyetli VİLHA füze sistemlerini satın almayı planladığı haberini yayınladı.

29 Kasım’da Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından başkent Kahire’de düzenlenen EDEX 2021 Mısır Uluslararası Savunma Fuarı başladı.

 

Cezayir

4 Kasım’da İspanyol “La Razon” gazetesi, iyi bilgilendirilmiş olarak nitelendirdiği kaynaklara atıfta bulunarak, Cezayir’in Polisario Cephesine çeşitli askeri teçhizat teslim ettiğini bildirdi

SUUDİ ARABİSTAN

4 kasımda ABD Savunma Güvenlik İş birliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a tahmini değeri 650 milyon dolar olan AIM-120C Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM) ve ilgili ekipmanlarının satışının onaylanmasına karar verdi.” ifadesi kullanıldı.

Satış onayına ilişkin Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 280 AIM-120C füzesinin yanı sıra 596 adet LAU-128 Füze Fıraltma Rayları ve diğer destek ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

 

20 Kasım’da ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ülkesinin Suudi hava savunmasını güçlendirmek için müttefikleriyle birlikte çalıştığını doğruladı.

FAS

Fas web sitesi Rue 20, 10 Kasım’da Fransız Thales şirketinin geçen temmuz ayında Rabat’a 500 km mesafedeki hedefleri tespit edebilen 400 Ground Master radar sistemini teslim ettiğini bildirdi.

8 Kasım’da İspanyol web sitesi “Defensa”, Fas’ın 2019 yılında sipariş ettiği” dünyanın en güçlü savaş uçaklarından biri “olan “F-16 BLOK 72″yi iki hava üssünü modernize ederek teslim almaya hazırlandığını bildirdi.

18 kasım’da pentagon, PAC-3 MSE patriot hava savunma sisteminin Fas krallığına satışını onayladı.

BAE

8 Kasım’da Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri, “Destiny One/1” tatbikatına katılmak için BAE’ye geldi.

“WAM”a göre(BAE resmi haber ajansı) , bu tatbikat “ortak savunma askeri iş birliği bağlarını güçlendirmek ve çeşitli eğitim aşamaları aracılığıyla iki taraf arasında askeri deneyim ve bilgi alışverişinde bulunmak” amacıyla geliyor.

15 Kasım’da İsrailli Elbit Systems for Defense Industries şirketi Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir şube açacağını duyurdu.

BAE, 16 Kasım’da Güney Kore hava savunma sistemini (MSAM) satın almayı planladığını ve anlaşmanın değerinin yaklaşık 3,5 milyar ABD dolarına ulaşabileceğini duyurdu.

ABD’li bir yetkili 16 Kasım’da ülkesinin BAE’ye 50 F-35 savaş uçağı satmayı planladığını, ancak “Emirlik taahhütleri” konusunda net bir anlayış olması gerektiğini söyledi.

Ürdün

Ürdün Jadara Savunma Sistemleri ve Ekipmanları Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mark Volation, 14 Kasım’da bir anti-zırh füzesi ATGM’nin şu anda geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Katar

Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) için üretilen ilk Eurofighter Typhoon savaş uçağı, test uçuşlarına başladı. İlk uçakların, 2022 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Ela Türkmen

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close