Japonya Çok Daha Fazla F-35 Satın Alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya Çok Daha Fazla F-35 Satın Alacak

Abone Ol 

Tokyo, hava kuvvetlerini Kuzey Kore ve Çin karşısında modernize etmeye çalışıyor.

National Interest tarafından yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Japonya, Asya’daki Çin ve Kuzey Kore tehditlerine karşı koymak ve yüksek performanslı olan fakat artık eskiyen F-15J savaş uçaklarını yenilemek için stratejik bir planın parçası olarak 23 milyar dolarlık devasa bir F-35 filosu almaya karar verdi.

Medyaya yansıyan haberlere göre Japonya, onlarca yıllık F-15J’ler ve F-4’lerden oluşan hava filosunu elden geçirme çabasının bir parçası olarak, yaklaşık yetmiş adet F-35A ve kırk iki adet F-35B satın alacak gibi görünüyor. Japonya’nın 200’den fazla unsurdan oluşan F-15 filosu ise halihazırda hizmet vermeye devam ediyor.

The Diplomat haber sitesi, Japon Savunma Bakanlığı’nın ayrıca; F-15J filosundaki eskime sorunlarını gidermek ve daha iyi radarlar ve silahlarla donatılmış bir “Japon Süper Önleyici” filosu meydana getirmek için 4,5 milyar dolarlık bir yükseltme paketi kullanacağını açıkladı.

The Diplomat; Japonya’nın güçlü bir F-35 alımı gerçekleştirme ve modernizasyon girişimlerinin nedeni olarak ise Kuzey Kore’nin Japonya Denizi’nde balistik füzelerini ateşlemesi ve devam eden Çin – Japon hava sahası olduğunu yazdı.

Çin’in son dönemde başlattığı beşinci nesil üretim çalışmaları ile J-20 ve J-31 uçaklarını daha da geliştirdiği biliniyor. Son dönemde basına yansıyan çok sayıda haber ise, Japon savaş uçaklarının tehlikeli bir şekilde Japon bölgelerine yaklaşan Çin uçaklarıyla yüzleşmek ve engellemek zorunda kaldığını gösteriyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close