Amerika'nın yeni JAGM füzesi ilk pasifik testinde sahte hedefi batırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Amerika’nın yeni JAGM füzesi ilk pasifik testinde sahte hedefi batırdı

Abone Ol 

ABD’nin Lockheed Martin tarafından üretilen AGM-179 füzesi JAGM, Pasifik’teki ilk fırlatılışı sırasında sahte bir gemiyi başarıyla vurdu ve batırdı.

ABD Deniz Piyadeleri’ne ait bir AH-1Z Viper taarruz helikopteri Filipin Denizi’ndeki bir tatbikat kapsamında yeni füzeyi test etti.

Ordu yetkikilerine göre füze, sahte bir hedef gemiyi doğrudan vurarak okyanusta batmasına neden oldu.

Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamada testin son derece başarılı olduğu açıklanırken, JAGM’nin düşman su üstü gemilerine karşı kilit deniz alanını savunma yeteneğini vurgulandı.

Yüksek değerli hedefler için tasarlandı

AGM-179 JAGM’nin geliştirilmesine efsanevi ve son derece güvenilir Hellfire füzesinin yerini almak üzere on yıldan uzun bir süre önce başlanmıştır.

Helikopterler, insansız hava araçları ve diğer sabit kanatlı platformlar için, ister sabit ister hareketli olsun, yüksek değerli deniz ve kara hedeflerini imha etmek üzere tasarlanmıştır.

Silah, olumsuz hava koşulları ve zorlu savaş alanı koşullarında bile hassas bir saldırı sağlamak için çok modlu bir arayıcı başlık kullanır.

Ayrıca “ateşle-unut” kabiliyetine sahiptir ve çeşitli karşı tedbirlere dayanabilir.

Lockheed Başkan Yardımcısı Jerry Brode, “JAGM, görev odaklı saldırı ve savunma yetenekleri sağlayarak ve potansiyel düşmanlara karşı rekabet üstünlüğünü koruyarak, en önemli zamanlarda kendisine güvenilebileceğini defalarca kanıtladı” açıklamasında bulundu.

2020 yılında JAGM’ın canlı atış testi sırasında bir hedef üzerinde istenen etkiyi gösterememesi sonucunda Lockheed, füzeyi geliştirmeye karar vermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close