Almanya'dan Ukrayna'ya Skynex Hava Savunma Sistemi bağışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan Ukrayna’ya Skynex Hava Savunma Sistemi bağışı

Abone Ol 

Almanya, Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmek için yaptığı askeri yardımın son diliminde Ukrayna’ya bir Skynex hava savunma sistemi teslim etti.

Platform, Almanya ile Rheinmetall arasında 2022 yılında Ukrayna’yı füzesavar kabiliyetiyle donatmak üzere yapılan 192 milyon dolar anlaşmanın sonuncusu olarak hayata geçirildi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre entegre izleme ünitesi, Rus güçlerinin hava hedeflerine karşı kullanılacak ve Kiev’in hava sahasında tehdit oluşturan uçak ve füzelerin kısa menzilli arama, sınıflandırma ve tanımlama işlemlerini gerçekleştirecek.

Almanya’nın Ukrayna’ya son destek paketi ayrıca, hava savunma sistemi için mühimmatın yanı sıra 10 adet Marder piyade savaş aracı, orta menzilli füzeler, bir gözetleme radarı ve tank taşıyıcı traktörleri de içeriyor.

Almanya 2022’den bu yana Kiev’e yaklaşık 5,6 milyar dolar tutarında askeri malzeme sağladı. Berlin’in ek yardımları arasında 10.000 Ukraynalı askerin askeri eğitimi ve yaralı askerlerin tedavi ve rehabilitasyonu da yer alıyor.

Skynex

Rheinmetall tarafından üretilen Skynex sistemi, sensörlerini ve efektörlerini çeşitli görev gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirmeye yardımcı olmak için modüler bir tasarıma sahip kısa menzilli bir hava savunma yeteneğidir.

Her bir Skynex sistemi dört Revolver Gun Mk3 topu, bir CN-1 kontrol düğümü ve bir X-TAR3D radarından oluşmaktadır.

Sistemin kullanıcıları arasında, her ikisi de platformu hava sahası izleme için önde gelen yetenekleri olarak kullanan Romanya ve Avusturya bulunmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close