Almanya'dan çok sayıda Skyranger 30 mobil hava savunma sistemi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan çok sayıda Skyranger 30 mobil hava savunma sistemi siparişi

Abone Ol 

Rheinmetall, Bundeswehr için Skyranger 30 mobil hava savunma sisteminin teslimatına yönelik yeni bir sözleşme imzaladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; savunma sanayi üreticisi Rheinmetall tarafından 643 milyon $ değerindeki bir anlaşma kapsamında, Almanya silahlı kuvvetleri bir prototip ve 18 seri üretim savaş aracına monte edilmiş Skyranger 30 mobil hava savunma sistemi satın alacak.

Rheinmetall’den yapılan basın açıklamasına göre sözkonusu prototipin 2024 yılı sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Sistemlerin tamamının ise prototipin onaylanmasının ardından 2026’nın ikinci çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Skyranger 30, kanıtlanmış Lynx piyade muharebe aracı teknolojisi ile son teknoloji Skyranger hava savunma sistemini bir araya getirerek sofistike ve çok yönlü bir hava savunma kabiliyeti sunuyor.

Verilen bilgilere göre Almanya, Skyranger 30 sistemleri Stinger füzeleri ile silahlandırılacak. Ancak sistem Mistral, Stinger veya özel C-UAS füzeleri gibi çeşitli modern güdümlü füzelere uyarlanabilir.

NATO ve AB üyesi çok sayı da ülke de bu sistemle ilgilendiklerini açıklamıştır. Avusturya geçtiğimiz aylarda 40 adet Skyranger 30 siparişi verirken, Macaristan da sistemin Lynx KF41 paletli zırhlı aracına entegrasyonu için teklif talebinde bulundu. Litvanya ve Danimarka ise sistemin Boxer tekerlekli zırhlı aracına yerleştirilmesini değerlendiriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close