Almanya'dan 8,35 milyar euroluk dev silah ihracatı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan 8,35 milyar euroluk dev silah ihracatı!

Abone Ol 

Almanya, bu yıl 8,35 milyar euroluk silah ve askeri teçhizat için ihracat onayı vererek tarihinin en yüksek ikinci ihracat rakamına imza attı.

Almanya’da geçen yıl silah ihracatına kısıtlamalar getirme vaadiyle iktidara gelen hükümet, ülke tarihinin ikinci büyük ihracat rakamlarına imza attı.

Alman hükümeti bu yıl 22 Aralık’a kadarki dönemde 8,35 milyar euroluk ihracat onayı verdi.

Bu, geçen yılki 9,35 milyar euroluk rekor sonrasında ülke tarihindeki en büyük ikinci ihracat hacmi anlamına geliyor.

Alman Ekonomi Bakanlığı verilerine göre bu yılki silah ve askeri teçhizat ihracat onaylarında en büyük payı 2,24 milyar euroyla Ukrayna aldı. Ukrayna’ya ihracat izinleri, 30 Gepard tankı, 14 PzH obüsü, 2 bin ağır top mermisi, Irıs-T hava savunma sistemleri gibi ağır silah ve donanımları da kapsıyor.

Ancak Ukrayna savaşı hesaba katılmadığında da Almanya’nın silah ve askeri teçhizat ihracatında hızlı yükselme göze çarpıyor.

Ukrayna için verilen ihracat izinleri çıkarıldığında 2022’de 22 Aralık’a kadarki dönemde verilen onayların tutarı 6 milyar euroyu aşıyor. Bu rakamın yıl sonuna kadar daha da yükselebileceği belirtiliyor. Angela Merkel’in 16 yıllık iktidar döneminde 6 milyar euro sınırı sadece beş kez aşılmıştı.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close