Almanya'dan 200.000 adet topçu mermisi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan 200.000 adet topçu mermisi siparişi

Abone Ol 

Almanya, Ukrayna’ya yapılan bağışlar kapsamında ülkenin stoklarını yenilemek üzere savunma sanayi üreticisi Rheinmetall’den 200,000 adet ilave topçu mermisi satın alacak.

Reuters’in Alman Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre Berlin’in Rheinmetall ile imzaladığı anlaşma 155 milimetrelik mermiler için yaklaşık 957 milyon dolarlık bir bütçe ile gerçekleşecek.

Buna ek olarak Almanya, ilgili üretimin sürdürülmesi için Almanya’nun Unterlüb kentinde yeni bir Rheinmetall üretim hattına destek verecek.

Savunma sanayi üreticisi Rheinmetall, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana piyasa değerinde bir artış gördü.

Rheinmetall ayrıca, Mayıs ayında yaptığı açıklamada 100 kilometre menzilli top mermisi prototiplerini bu yıl içinde Ukrayna’ya teslim edeceğini duyurmuştu.

İsmi açıklanmayan mermi, 70 kilometre mesafedeki hedefleri etkisiz hale getirebilen Vulcan uzun menzilli mermi de dahil olmak üzere şirketin ülkeye teslim ettiği diğer mühimmatlara kıyasla daha uzun bir menzile sahip.

Rheinmetall CEO’su Armin Papperge ve Ukrayna Sanayi Bakanı Alexander Kamyshin Ukrayna’da bir topçu mühimmat fabrikası kurulmasına yeşil ışık yakmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close