Almanya, uzaya füze uyarı sistemi yerleştirmek için çalışmalara başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, uzaya füze uyarı sistemi yerleştirmek için çalışmalara başladı

Abone Ol 

Almanya’nın uzaya füze uyarı sistemi yerleştirebileceği açıklandı. Savunma bakanlığı, yaklaşık 100 askeri personeli içeren yeni bir uzay komutanlığının Nisan ayında çalışmaya başlayacağını duyurdu.

Alman savunma yetkilileri, Alman milletvekillerine dağıtılan 40 sayfalık belgelerde bulunan uzay hakkındaki planların ayrıntılarını paylaştı.

National News’e değerlendirmede bulunan Alman güvenlik uzmanları; “Almanya, Rusya ve Çin’in askeri veya sivil uzay sistemlerini tehdit edebilecek veya onlara zarar verebilecek manevra özgürlüğünü sınırlamak için uzay teknolojilerine yatırım yapacak.” açıklamasında bulundu. 

Diğer yandan Alman milletvekilleri, uzayda Rusya veya Çin tarafından gerçekleşecek bir provokasyonun NATO’nun karşılıklı savunma maddesi olan 5. maddesini tetikleyip tetikleyemeyeceği konusunu tartışıyor.

Yetkililer, NATO anlaşmasının temelde müttefik topraklarının karada savunulması ile ilgili olduğunu ve herhangi bir uzay saldırısına verilecek yanıtın o zamanki gerçeklere bağlı olacağını belirtiyor.

Yeni kurulacak olan Alman uzay birimi, Nisan ayında çalışmaya başladığında 91 personele sahip olacak ve 2027 yılına kadar projeleri hayata geçirmeye çalışacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close