Almanya, Ukrayna'ya dört adet Iris-T hava savunma sistemi teslim edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Ukrayna’ya dört adet Iris-T hava savunma sistemi teslim edecek

Abone Ol 

Politico’nun haberine göre Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Kiev ziyareti sırasında toplam 1,3 milyar avro değerinde yeni bir yardım paketi açıkladı.

Politico tarafından verilen bilgilere göre dört adet IRIS-T orta menzilli hava savunma sistemi, 20.000 adet 155 mm top mermisi ve muhtemelen DM22 model olmak üzere belirsiz sayıda tanksavar mayını Ukrayna’ya teslim edilecek

Almanya Savunma Bakanı Pistorius bu paketin Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı savunmasına önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade ederek Almanya’nın Ukrayna’ya olan desteğini yineledi.

Almanya, Ukrayna’ya 2022’deki 2 milyar Avroluk katkısının ardından 2023’te Ukrayna’nın savunması için toplam 5,4 milyar Avroluk bir fon tahsis edilmişti.

Almanya, bütçesel zorluklarla karşı karşıya olmasına rağmen Ukrayna için 2024 yardım planını iki katına çıkararak 4 milyar Avro’dan 8 milyar Avro’ya çıkarmayı planlamıştı. Ancak mevcut bütçe krizi bu öneri üzerinde belirsizlik yarattı.

Pistorius basın toplantısında Ukrayna’ya Taurus füzeleri sağlanması konusunda devam eden tartışmalara da değinerek bu konuda yeni bir bilgi olmadığını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close