Almanya, Taurus füzelerinin üretimini askıya aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Taurus füzelerinin üretimini askıya aldı

Abone Ol 

Almanya’nın uzun menzilli Taurus füzelerinin üretimini durdurduğu bildirildi.

Spiegel’in haberine göre Alman savunma şirketi MBDA, Taurus seyir füzelerinin üretimini askıya alırken, yeniden üretimin, uzun süredir alınmayan devlet siparişi koşullarına bağlı olduğu, ancak Alman hükümetinin henüz bu füzeleri içeren savunma siparişi vermediği anlaşıldı.
Bu tür mühimmatların ‘yalnızca stoklarda bulunması’ amacıyla üretilmesinin yasak olduğu da vurgulanırken, Alman savunma şirketinin başkanı Thomas Gottschild, “Savunma sanayinin daha temel bir üretim yüküne ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz daha önce yaptığı açıklamada, Ukrayna dışında konuşlandırılması durumunda bile Alman askeri personelinin katılımını gerektiren uzun menzilli Taurus füze sistemlerinin Kiev’e tedarik edilmesine karşı olduğunu söylemişti.
Scholz, muhalefetten ve hatta iktidardaki koalisyonun bazı üyelerinden gelen baskılara rağmen Taurus teslimatlarına defalarca karşı çıkmıştı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Taurus füzeleri ihtiyacı ve teslimatları konusunda her yorum yaptığında Berlin’den ‘sinirli tepkiler’ aldığını itiraf etmişti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ukrayna tarafının bu füzeleri kullanma ihtimalini yorumlarken, ABD ve İngiltere tarafından daha önce yollanan muadillerinin savaş alanındaki durumu değiştiremediğini hatırlatmıştı.
Kaanak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close