Almanya silah ihracatında rekor kırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya silah ihracatında rekor kırdı

Abone Ol 

Almanya’nın silah ihracatı 2024 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %30 arttı ve tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı.

Alman hükümeti, 1 Ocak-18 Haziran tarihleri arasında en az 7,48 milyar avro (8,01 milyar Dolar) değerinde toplam silah ihracatını onayladı.

Bakanlık verilerine göre 18 Haziran itibariyle ihracat 2023 yılı toplamının %60’ına ulaşmış durumda.

Bu eğilim yılın geri kalanında da devam ederse, silah satışlarının toplam değeri yeni bir rekora ulaşacak.

Almanya’nın geçen yılın tamamında gerçekleştirdiği silah ihracatı, büyük ölçüde Rusya’nın geniş çaplı işgaline karşı Ukrayna’ya verilen taahhütler nedeniyle 12,2 milyar avro ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Geçen yıl verilen ihracat lisanslarının 6.44 milyar avrosu silahlar, 5.76 milyar avrosu ise zırhlı araçlar da dahil olmak üzere diğer askeri teçhizat içindi.

İhracattaki bu artış, Başbakan Olaf Scholz’un koalisyon hükümetinin Aralık 2021’de göreve geldiğinde özellikle Avrupa Birliği ve NATO üyesi olmayan ülkelere silah sevkiyatını durdurma sözü vermesine rağmen gerçekleşti.

Koalisyonu oluşturan üç parti, Sosyal Demokratlar, çevre dostu Yeşiller Partisi ve iş dünyası dostu FDP, kontrollere yardımcı olacak bir yasa çıkarmayı planlıyordu.

Scholz hükümetinin iktidara gelmesinden aylar sonra Rusya’nın tankları Ukrayna’ya girdi ve planlar rafa kaldırıldı.

Veriler, yılın ilk yarısında yapılan ihracatın yaklaşık üçte ikisinin Ukrayna’ya yönelik olduğunu gösteriyor.

Almanya’nın savaştan zarar gören ülkeye yaptığı toplam silah ihracatı yılın ilk yarısında 4,88 milyar Avro ile rekor seviyeye ulaştı.

Çatışmanın ilk yılında Berlin, Kiev’e hava savunma sistemleri ve ağır toplar da dâhil olmak üzere 2,24 milyar Avro değerinde silah sevkiyatını onayladı.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya ihracat izinleri, Leopard 2 savaş tanklarının teslim edilmesi taahhüdüyle birlikte 4,4 milyar Avro’ya yükseldi.

Almanya, ABD’den sonra Ukrayna’nın en büyük ikinci silah tedarikçisi konumunda.

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün (IfW Kiel) Ukrayna Destek Takibi’ne göre, savaşın başladığı Şubat 2022’den bu yana Almanya Kiev’e 10,2 milyar Avro askeri yardım taahhüt etti, ancak bunun tamamı silah ihracatı şeklinde değil.

Verilere göre Alman silahlarını alan diğer ilk 5 ülke Singapur (1,21 milyar Avro), Hindistan (153,75 milyon Avro), Suudi Arabistan (132,48 milyon Avro) ve Katar (100 milyon Avro) oldu.

Riyad, Berlin’in geçen yıl Temmuz ayında Körfez Krallığı’na silah ihracatı üzerindeki kısıtlamaları hafifletmesinin ardından ilk 5’e geri döndü.

Almanya, 2018 yılında İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda bir suikast timi tarafından vahşice öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle petrol zengini ülkeye silah satışını durdurmuştu.

İhracat kısıtlamalarının bir diğer nedeni de Suudi Arabistan’ın Yemen’de devam eden iç savaşa müdahil olmasıydı. Riyad o zamandan bu yana komşusuyla olan düşmanlıklarını azalttı.

Bakanlık, Krallığa verilen onayların diğer NATO veya AB ortaklarıyla ortak projelerle bağlantılı olduğunu vurguladı.

Kaynak: DW

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close