Almanya Hava Kuvvetleri, ilk defa Hint-Pasifik'te tatbikatlara katılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Hava Kuvvetleri, ilk defa Hint-Pasifik’te tatbikatlara katılacak

Abone Ol 

Almanya Hava Kuvvetleri, tarihinde ilk defa Hint-Pasifik bölgesinde uçak filosu konuşlandıracağını ve bölgedeki tatbikatlara katılacağını açıkladı.

Hint-Pasifik ülkelerinin artan savunma harcamaları ve Hindistan, Pakistan, Çin ve Rusya gibi nükleer güçlerin bölgedeki varlığı nedeniyle NATO’nun ABD öncülüğünde, bölgedeki varlığını artırma çabaları devam ediyor.

Bu hedef doğrultusunda geçtiğimiz günlerde Almanya da, bölgeye hava kuvvetleri gönderme kararı aldı.  Almanya Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter savaş uçaklarının Singapur’a gönderildiği belirtildi.

Alman ordusunun internet sayfasından paylaşılan açıklamada, Almanya’dan kalkan 6 Eurofighter savaş uçağı ile 4 “A400M” tipi nakliye ve 3 “A330” tanker uçağının 24 saatte “RapidPacific2022” tatbikatı kapsamında ilk önce Singapur’a ulaşacağı kaydedildi.

Alman Hava Kuvvetleri Yetkilisi Korgeneral Ingo Gerhartz’ göre; Alman Hava Kuvvetlerine bağlı Eurofighter savaş uçakları, bölgede müttefik kuvvetlerle birlikte havadan havaya ve havadan yere saldırı ve savunma tatbikatları icra edecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close