Alman Ordusu, Rus tanklarının atış hedefi maksatlı kullanılan maketlerini aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Alman Ordusu, Rus tanklarının atış hedefi maksatlı kullanılan maketlerini aldı

Abone Ol 

 Almanya Silahlı Kuvvetleri, eğitim için Rus ordusunun tanklarını taklit eden robotik maket araçları aldı.

GaardTech şirketi, Almanya için T-90A, T-14 Armata ve diğer tankların modellerini geliştiriyor.

Şirket, “GaardTech, Almanya’da test ve gerçek atış tatbiki için ilk Robotik Düşman Araçlarını Alman Federal Silahlı Kuvvetlerine teslim etti” dedi.

Özellikle Alman Ordusu’nun, yeni nesil T-14 Armata ana muharebe tankının modellerini alması göze çarpıyor.

2022 itibariyle maketleri alınan tanklar halen Rus Ordusu’nda hizmet veriyor.

Ocak 2022’de Avustralyalı GaardTech şirketi, Avrupa’da eğitim için Rus ekipmanlarının robotik modellerini tedarik etmek için 385.000 $ değerinde bir sözleşme imzaladı.

GaardTec, 2017 yılında Ordu gazileri tarafından kuruldu ve bir dizi 2D metal siluet hedeflerinin yanı sıra zırhlı araçları simüle eden 3D modeller üretiyor.

2021-2022’de Avustralya GaardTech, Rus-Sovyet askeri teçhizat modellerini geliştirme faaliyetlerini genişletti.

BMP-3, BRDM, T-90, T-72 ve T-14 firmanın ürün portföyüne dahil. Ancak, bu maketler bire bir olarak orijinal araca benzemiyor. Gerektiği kadar benzer görünmesi yeterli.

Askeri eğitim modellerinin tam kopya olması gerekmediğini belirtmekte fayda var. Düşmanı yanıltmak gerektiğinde orijinal silahlara mümkün olduğunca yakın maketlere ihtiyaç vardır.

Eğitim hedeflerin gerçek sistemlere olabildiğince yakın kızılötesi ize sahip olmaları gerekiyor. Böylece güdümlü mühimmatların eğitiminde ve optik sistemlerin kullanıldığı atış tatbikatlarında kullanılması muharebe alanındaki uygulamalara fayda sağlıyor.

Avustralyalı şirketin modelleri bu özelliği sağlıyor ve ayrıca statik olarak kullanılabiliyor veya “düşmanın” ilerleyip “saldırmasına” olanak sağlayan dahili robotik yeteneklerle donatılabiliyor. Yani lazer işaretleme ile hedefe güdümlenen mühimmatların eğitiminde kullanılmak üzere hareketli hedef temsili yapabiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close