Alman istihbarat raporu: "Rusya beş yıl içinde bir NATO ülkesine saldırabilir" - M5 Dergi
Defence NewsÖne Çıkan

Alman istihbarat raporu: “Rusya beş yıl içinde bir NATO ülkesine saldırabilir”

Abone Ol 

Almanya’da yayınlanan bir istihbarat raporu, Rusya’nın 2026 yılına kadar NATO üyesi bir ülkeye saldırı düzenleyebileceğini iddia etti.

Business Insider’ın ulaştığı gizli raporda, Moskova’nın artan askeri faaliyetleri analiz edildi ve Ukrayna’da devam eden savaşın ötesinde büyük bir çatışmaya hazırlandığı iddia edildi.

Rus Ordusu’nun yeniden yapılanması, sürekli asker konuşlandırma noktalarının değiştirilmesi ve ülkenin batısına füze konuşlandırılması gibi faktörler, raporun sonuçlarında yer alıyor.

Rapora göre; Rus silah üretiminin sürekli artması ve savunma sanayisinin artan yatırımları, Rusya’nın önümüzdeki beş yıl içinde, özellikle konvansiyonel silahlarda, askeri gücünü iki katına çıkarmasına olanak sağlayacak.

Raporda; Rusya’nın bir NATO ülkesine, örneğin Baltık ülkelerine ya da Finlandiya’ya yönelik olası bir saldırısına atıfta bulunularak, “Bu artık göz ardı edilemez” ifadeleri kullanıldıç

Haziran 2023’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın müttefiki Belarus’a nükleer silah gönderdiğini açıklayarak Ukrayna dışında çatışmaların tırmanacağına dair endişeleri arttırmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close