Alman Bild: "Batı ülkeleri Batı, Rusya ile müzakere etmesi için Ukrayna'ya baskıyı artırabilir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Alman Bild: “Batı ülkeleri Batı, Rusya ile müzakere etmesi için Ukrayna’ya baskıyı artırabilir”

Abone Ol 

Ukrayna’ya desteğin devam edeceğine dair resmi ağızlardan gelen açıklamalara rağmen Batı’nın Kiev’i Moskova’yla masaya oturtmaya çalıştığını yazan Alman Bild gazetesi, Ukrayna ordusunun başarı elde edememesi halinde bu baskının artacağını belirtti.

Son dönemde Kiev’e askeri desteğini ciddi ölçüde artıran Batılı ülkelerin bir yandan Ukrayna tarafını müzakerelere yöneltme çabası içinde olduğu öne sürüldü.
Bild gazetesinin yer verdiği haberde, “Resmi olarak Batı, desteğe ihtiyacı olduğu sürece Ukrayna’nın desteklenmesinden yana olduğunu belirtiyor. Ancak kulislerde, Vladimir Zelenskiy’e şimdiden ültimatom verildiği bahsediliyor. Kiev’e Moskova’yla müzakereler konusunda baskı yapıldığı ve Vladimir Putin’le masaya oturması için Zelenskiy üzerindeki baskı artırılmadan önce Ukrayna’nın yerine getirmesi gereken net koşullar olduğu konuşuluyor” dendi.

Bild, kaynaklarına dayandırdığı haberinde “Batı, Kiev’e Ukrayna ordusunun 2023 yılında karşı taarruz düzenleyememesi ve önemli başarılar elde edememesi halinde Moskova’yla müzakere masasına oturmasını talep edeceğinin mesajını verdi. Yeni silah tedarikleriyle Ukrayna’ya ilkbahara kadar büyük çapta toprağı yeniden kontrol altına alma şansı veriliyor. Karşı taarruz başarısız olursa, Kremlin’le müzakerelerin başlaması için baskı artırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 2022 yılında aldığı kararla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görevine devam ettiği sürece Moskova’yla müzakere yapılmasını yasal olarak yasaklamıştı. Daha sonra Zelenskiy, Rus ordusunun Kiev’in kendine ait gördüğü topraklardan çekilmesi halinde müzakerelere yeniden başlayabileceklerini duyurmuştu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close