Airbus, yüksek kapasiteli kargo uçaklarını askeri kargolar için test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Airbus, yüksek kapasiteli kargo uçaklarını askeri kargolar için test etti

Abone Ol 

 Airbus Defence and Space, büyük boyutlu askeri kargoları Airbus Beluga A300-600ST uçağına taşımak için bir yükleme sistemi geliştirdi ve test etti.

Test, sistemin ilk müşterisi olan Alman Silahlı Kuvvetleri ile yapılan bir tatbikat sırasında, Airbus’un ürettiği uçak kanat ve gövdelerini montaj hattına taşımakta kullandığı Beluga’ya bir CH53 askeri helikopterin yüklenmesi ile yapıldı.

Airbus Savunma ve Uzay CEO’su Michael Schoellhorn, “Büyük boyutlu hava kargo kapasitesine olan talep artıyor. Kapasite kısıtlı ve mevcut jeopolitik gelişmeler ışığında birçok müşteri yeni, hızlı ve verimli çözümler arıyor. BelugaST filomuzla sunduğumuz şey tam olarak bu. Ekiplerimiz, ağır askeri kargoları uçağa yüklemek için hızlı, verimli ve otonom bir sistem için dikkate değer bir çözüm üzerinde çalışıyor. Bu tür operasyonlar söz konusu olduğunda hız, çeviklik ve özerklik müşterilerimiz için çok önemli unsurlardır.” dedi.

Airbus Defence and Space’teki mühendisler tarafından geliştirilen, özerk kargo yükleme sistemi, Münih’in kuzeyindeki Manching’deki kabul testinin ardından uluslararası silahlı kuvvetlerin müşteri temsilcilerine tanıtıldı. Sistem; Alman Silahlı Kuvvetleri ile yapılan ilk fikir alışverişinden, kabul testlerine kadar toplamda 1,5 yıl içinde sıfırdan geliştirildi ve üretildi. Sistem, demonte durumundaki bir CH53 helikopterinin yüklenmesine yönelik düzenlemelerin 1,5 saatten daha kısa sürede tamamlanmasını sağlarken, Beluga uçağına fiili yükleme işlemi yaklaşık bir saat içinde gerçekleştirilebilir. Vinç gerektirmeyen sistemin toplam kaldırma kapasitesi 35 tona ulaşıyor ve uçağın gideceği yere taşınabiliyor.

Bu yılın başlarında mevcut BelugaST filosunun hizmetlerini sunma planlarını duyurmadan önce beş uçaklık filo, şirketin üretim sisteminin bir parçası olarak yalnızca çeşitli Airbus tesisleri arasında büyük uçak parçalarının taşınması için kullanıldı. Daha büyük A330-200 platformuna dayanan yeni BelugaXL’nin ortaya çıkmasıyla, mevcut BelugaST filosu dünya çapında müşteri taşımacılığı hizmetlerine hazır hale getirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close