Airbus fütüristik drone konseptini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Airbus fütüristik drone konseptini tanıttı

Abone Ol 

Berlin’de düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda (ILA) Airbus, askeri havacılıkta “çığır açan” ve “gelecekteki savaş senaryolarını dönüştürebilecek” Wingman konseptini tanıttı.

Airbus tarafından geliştirilen Wingman, insanlı uçaklarla birlikte çalışmak üzere tasarlanmış, yüksek riskli görevleri üstlenen ve insan hayatını riske atmadan görev kabiliyetlerini artıran gelişmiş bir insansız hava aracı olarak tanımlandı.

Airbus, 5-9 Haziran tarihleri arasında ILA Berlin savunma fuarında, Wingman’in tam ölçekli bir modelini sergiledi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Wingman; düşük gözlemlenebilirlik, çeşitli silahların entegrasyonu, gelişmiş sensörler ve sofistike bağlantı ve ekip oluşturma çözümleri de dahil olmak üzere bir dizi yeteneğe sahip olacak.

Wingman konsepti, mevcut insanlı savaş uçaklarını silah ve diğer kritik görev ekipmanlarını taşıyabilen insansız platformlarla tamamlamayı amaçlıyor.

Airbus Defence and Space CEO’su Michael Schoellhorn ILA Berlin savunma fuarında yapılan açıklamada; “Alman Hava Kuvvetleri, özellikle 2040 yılında Geleceğin Savaş Hava Sisteminin operasyonel aşamasına doğru ilerlerken, insanlı savaş uçaklarıyla birlikte çalışabilecek insansız bir uçağa olan ihtiyacını açıkça ifade etti. Wingman konseptimiz bu ihtiyacı karşılıyor.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre; insanlı uçaklar “komuta avcı uçakları” olarak görev yaparken, operasyonlar sırasında taktik görevleri Wingman’e devredecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close