AFP'den Azerbaycan analizi: "Ermenistan bir günde dize getirildi" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

AFP’den Azerbaycan analizi: “Ermenistan bir günde dize getirildi”

Abone Ol 

Ermenistan’ın niçin 24 saate şartları kabul ettiği ise merak konusu oldu. AFP, bu konuyla ilgili uzmanlardan fikir aldığı bir analiz yazısı yayımladı.

Azerbaycan’ın Karabağ’da Ermeni zulmünü durdurmak için başlattığı antiterör operasyonu 24 saatin sonunda Ermenistan ayrılıkçılarının silah bırakması ve Bakü’nün tüm taleplerini kabul etmesiyle son buldu.

Ermenistan’ın niçin 24 saate şartları kabul ettiği ise merak konusu oldu. AFP, bu konuyla ilgili uzmanlardan fikir aldığı bir analiz yazısı yayımladı.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Entitüsü’nden Jean Radvanyi, Bakü’nün değişen güç dengesinden bahsetti. Radvanyi, “Bakü, Türkiye gibi müttefiklerin desteğiyle silahlı kuvvetlerini güçlendirdi ve böylelikle de güç dengesi değişti” dedi.

Bir diğer nokta ise Azerbaycan’ın Laçın koridorundaki adımları. Azerbaycan, Laçın Koridoru’nun başlangıcında, Ermenistan’dan Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı Ermeni silahlı gruplarına insan gücü, mühimmat, mayın ve diğer askeri teçhizatın taşınmasını önlemek için 23 Nisan’da sınır kontrol noktası kurmuştu.

Bu durum Ermenistan’da tepkilere neden olmuş, Azerbaycan’dan yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusun bu noktadan çift yönlü olarak Ermenistan ve Azerbaycan’a şeffaf ve düzenli geçişleri için uygun koşulların oluşturulacağı, kontrol mekanizmasının Rus güçleriyle koordineli şekilde hayata geçirileceği ifade edilmişti.

Bir diğer neden ise Rusya ile Ermenistan’ın arasının açılması. 2020 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yüzünü Batı’ya çevirmişti.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close