ABD’ye ait bir destroyer Kızıldeniz’de 4 SİHA’yı düşürdü - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’ye ait bir destroyer Kızıldeniz’de 4 SİHA’yı düşürdü

Abone Ol 

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), dün Kızıldeniz’in güneyindeki ABD destroyerine doğru ilerleyen ve Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerden fırlatılan 4 silahlı insansız hava aracının (SİHA) düşürüldüğünü duyurdu.

CENTCOM tarafından sosyal medya platformu X üzerinden yapılan açıklamada, “Bu saldırılar, Husi milislerin 17 Ekim’den bu yana ticari gemilere yönelik 14. ve 15. saldırıları oldu” denildi.

İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’deki savaşına yanıt olarak, Kızıldeniz’in güney ucundaki Babu’l Mendeb Boğazı’ndan geçen gemilere saldırılar düzenleyerek haftalardır dünya ticaretini sekteye uğrattı.

CENTCOM, ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı’nın saldırı altındaki iki gemiden gelen imdat çağrılarına yanıt verdiğini bildirdi.

Açıklamaya göre, Norveç bandıralı bir kimyasal madde/petrol taşıyan tanker, Husilerin SİHA saldırısına maruz kaldı.

Ayrıca Gabon’a ait, Hindistan bandıralı bir ham petrol tankeri de SİHA saldırısına uğradı.

Açıklamada, Husilere ait SİHA ve gemisavar balistik füzelerinin, Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerden, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası nakliye yollarına fırlatıldığı ifade edildi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, saldırılardan her iki gemi de etkilenmedi.

İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) tarafından daha önce yapılan açıklamada, Yemen’in Salif kentinin 45 deniz mili güneybatısındaki Babu’l Mendeb Boğazı’nda bir geminin yakınında bir SİHA’nın patladığı bildirildi.

İsrail’in Gazze saldırılarına karşı Husilerin Kızıldeniz’deki saldırıları sürerken, ABD, üç gün önce Refah Muhafızı Operasyonu’nu başlattı.

ABD, bir düzineden fazla ülkenin, Yemen yakınlarındaki Kızıldeniz sularında ortak devriyeleri de içerecek operasyona katılmayı kabul ettiğini bildirdi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close