ABD'nin Rusya'nın Kuzey Denizi Rotası Planı ve Olası Savaş Senaryosu - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

ABD’nin Rusya’nın Kuzey Denizi Rotası Planı ve Olası Savaş Senaryosu

Amerika Birleşik Devletleri ve NATO, Rusya ile silahlı bir çatışmaya aktif olarak hazırlanmaya devam ediyor. 

Al Monitor’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

Yürütülen askeri tatbikatların konumuna bakıldığında, Pentagon’un birincil hedefinin Kuzey Kutbu’ndaki Kuzey Denizi Rotası olduğu anlaşılıyor.

Şu anda, 30 binden fazla asker, zırhlı araç ve uçağın dahil olacağı  son 30 yılın en büyük NATO tatbikatı için hazırlık yapılıyor. Kuzey Atlantik İttifakı NATO’nun bu şekilde batı sınırlarında Rusya ile olası bir savaşa hazır olma durumunu güçlendirdiği görülüyor. 

“Defender Europe 2021” tatbikatları, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Donbass’taki askeri girişimleri için uygun bir arka plan olarak kullanılabilir . Bu durumda NATO, Rus ordusunun karşı saldırısını durdurmak için askeri güçlerini hızla Ukrayna topraklarına aktarabileceği bir hareket kabiliyeti yolu çizmeye çalışıyor.

Buna ek olarak, ABD Hava Kuvvetleri bir süre önce dört B1 Lancer stratejik füze taşıyan bombardıman uçağından oluşan bir filoyu Norveç’e transfer etti ve çok amaçlı nükleer denizaltılarını da aynı bölgeye konuşlandırmaya çalışıyor. Pentagon bu şekilde Kuzey Kutbu’nun Rus kısmının batı girişini hedef alıyor.

Bu Mayıs ayında Alaska’da Northern Edge 2021 adlı büyük bir ABD askeri tatbikatı planlanıyor. Çoğunlukla ABD ordusunun en hareketli kolu olan Deniz Piyadeleri’nden 15.000’den fazla Amerikan askeri bu tatbikata katılacak. Ayrıca tatbikata, ABD’nin hava kanadı ile nükleer uçak gemisi Theodore Roosevelt ve Alaska’daki iki üsse konuşlanmış 11. Hava Ordusu’nun uçağı da dahil olacak.

Toplamda 240’ın üzerinde uçak ve insansız hava aracı tatbikata katılacak:  F-22 ve F-35savaş uçakları, bombardıman uçakları, keşif uçakları, AWACS uçakları, askeri nakliye uçakları, keşif İHA’ları tatbikatta boy gösterecek. 

ABD Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanlığından Yarbay Mike Boyer tatbikat için şunları söyledi:

Northern Edge, farklı askeri birliklerin büyük resmi görmek için bulmacayı bir araya getirmesine izin verecek ve Silahlı Kuvvetlerdeki genç neslimize gelecekteki çatışmanın tüm karmaşıklığı içinde nasıl görünebileceğine dair bir konsept çizecek.”

Rusya’nın kuzeydoğusunun, ülkenin en seyrek nüfuslu ve savunması en zor bölgelerinden biri olduğu unutulmamalıdır. SSCB’nin çöküşünden sonrao bölgede sadece askeri teçhizat için bir depolama üssü kaldı ve üs de 2001’de tamamen dağıldı. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın buradaki altyapı restorasyonu ise ancak son birkaç yılda başladı. Anadyr yakınlarında, uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçaklarını ve stratejik Tu-160’ı alabilen bir pist yeniden inşa edildi. Bölgede güvenlik adımları ise havadan keşif, Forpost ve Orlan İHA’lar tarafından yapılıyor.

Genel olarak, Rus ordusunun savaş yeteneklerini eski haline getirme eğilimi belirgindir. Ancak, bu nispeten zayıf kanat 240 uçağın saldırısına ve İHA saldırılarına dayanabilir mi? 

Ya ABD Donanması Kuzey Deniz Rotası’ndan Rusya’nın  çıkışını engellerse, ABD Hava Kuvvetleri buradaki Rusya’nın yeni yapılanan askeri altyapısına karşı büyük bir hava saldırısı başlatırsa ve ardından Deniz Piyadelerini oraya indirirse?

Nitekim “Northern Edge-2021” tatbikatında buna benzer bir senaryo uygulanacaktır. Buradaki tek gerçek caydırıcı, yalnızca Moskova’nın nükleer silah kullanma tehdidi olacaktır. 

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close