ABD'nin İsrail'e 17.6 milyar dolarlık yeni askeri desteği gündemde! - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

ABD’nin İsrail’e 17.6 milyar dolarlık yeni askeri desteği gündemde!

Abone Ol 

ABD, tüm hak ihlalleri ve 7 Ekim’den bu yana Gazze’de binlerce sivili öldürmüş olmasına rağmen İsrail’e olan desteğini kesintisiz şekilde sürdürüyor.

Gazze’ye yönelik amansız ve hedef gözetmeyen bir saldırı yürüten İsrail’e 17.6 milyar dolarlık yeni askeri yardım öngören yasa tasarısı Cumartesi günü ABD Temsilciler Meclisi’nde açıklandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson üyelere gönderdiği bir mektupta, Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu tarafından sunulan finansman tasarısının önümüzdeki hafta içinde Temsilciler Meclisi’nde oylanabileceğini söyledi.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi daha önce İsrail’e 14.3 milyar dolarlık yeni askeri yardımı onaylamış, ancak bunun ABD İç Gelir Servisi için ayrılan paranın bir kısmının geri çekilmesiyle ödenmesini şart koşmuştu.

Demokratların kontrolündeki Senato bu maddeye karşı çıkmış ve İsrail’e yardım etmenin yanı sıra Rusya’ya karşı savaşında Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım sağlanması talep edilmişti.

Aynı Senato tasarısının ABD’nin Meksika ile olan güney sınırı boyunca güvenliğin güçlendirilmesine yönelik teklifler içermesi de bekleniyor.

Senato Başkanı Chuck Schumer bu çok yönlü tasarının önümüzdeki hafta görüşülmeye başlanması ve en geç Çarşamba günü ilk usul oylamasının yapılması için gerekli girişimlerde bulundu.

Temsilciler Meclisi Ödenek Komitesi’ne göre, 17.6 milyar dolar İsrail’in füze savunma sistemlerinin yenilenmesine, ilave gelişmiş silah sistemlerinin tedarik edilmesine ve topçu ve diğer mühimmatların üretilmesine yardımcı olacak fonları içerecek.

Bu fonun bir kısmı da 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırının ardından ABD’nin İsrail’e verdiği silahların yenilenmesi için kullanılacak.

“Hiç bu kadar acil olmamıştı”

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson meslektaşlarına gönderdiği mektupta “Bölgedeki en yakın müttefikimizi ve kendi güçlerimizi destekleme ihtiyacı hiç bu kadar acil olmamıştı” dedi.

İsrail ya da Ukrayna’ya yeni askeri yardımların yapılabilmesi için Temsilciler Meclisi ve Senato’nun aynı tasarıyı kabul etmesi ve Başkan Joe Biden’a imzalaması için göndermesi gerekiyor.

Senato ayrıca Tayvan’a yapılacak yardımı da yasaya dahil etmek istiyor.

Kaynak: Reuters, Mepa News,

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close