ABD'nin BM temsilcisi: "Wagner, Afrika'da sömürdüğü kaynaklarla Ukrayna savaşını fonluyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’nin BM temsilcisi: “Wagner, Afrika’da sömürdüğü kaynaklarla Ukrayna savaşını fonluyor”

Abone Ol 

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rus paralı asker şirketi Wagner’in Afrika’daki doğal kaynakları sömürerek buradaki kazançlarıyla Ukrayna savaşını fonladığını öne sürdü.

Thomas-Greenfield, dünkü açıklamasında Wagner’in “haksız kazançlarıyla Afrika, Ortadoğu ve Ukrayna’daki Rus savaş makinesini beslediğini” savundu.

Temsilci, “Afrika’da yaşayanlar, Wagner’in kaynakları sömürme faaliyetleri ve insan hakları ihlalleri nedeniyle çok ağır bir bedel ödüyor, bundan şüpheniz olmasın” dedi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise Thomas-Greenfield’ın açıklamasına tepki gösterdi.

Nebenzya, “Bu açıklamayla aslında kendi planlarını ve amaçlarını, Afrika’daki ülkelerden ne istediklerini göstermiş oldular” dedi. Rus temsilci, iddia ettiği “plan ve amaçlara” dair yorum yapmadı.

Wagner, Afrika’da 10 ülkede

Rus özel askeri şirket Wagner Grubu, son dönemde hem Ukrayna hem de Afrika’da oynadığı rollerle gündemde.

Wagner adına çalışan paralı askerlerin, ilk kez 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından ilhakında görev yaptığı düşünülüyor.

Grup, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya ve Sudan da dahil Afrika’daki 10 ülkede etkili. Wagner’in burada geniş çaplı altın ve değerli maden arama faaliyetleri yaptığı da bildiriliyor.

Ayrıca ABD ve Birleşik Krallık istihbaratları, Moskova’nın savaştaki kayıplarını telafi edebilmek için Wagner paralı askerlerini kullandığını öne sürmüştü.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close