ABD'li bilim insanları açıkladı: Mars'ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirildi - M5 Dergi
Öne Çıkan

ABD’li bilim insanları açıkladı: Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirildi

Abone Ol 

ABD’li bilim insanları Kızıl Gezegen Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. Söz konusu keşfin Mars misyonları kapsamında kullanılabileceği belirtiliyor.

İnsanoğlu Ay’a ayak bastığından beri yeni hedefi Mars. Kızıl Gezegen olarak da anılan Mars’a henüz ayak basamadık. Ama şimdiden gezegeni kolonileştirmek için onlarca proje mevcut.

Bu projelerden en dikkat çekeni Elon Musk’ın  sahibi olduğu SpaceX’in planladığı uzay misyonu.  Musk geçtiğimiz günlerde SpaceX’in 4 ila 6 yıl içinde Mars’a insan göndermeye hazırlandığını duyurmuştu.

ABD St Louis’deki Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, Mars hayali için oldukça önemli bir keşfe imza attı.

Independent’ta yer alan habere göre, bilim insanları Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirildi.

Aynı habere göre, ekip oksijen ve hidrojeni tuzlu sudan daha basit ve ucuz bir şekilde doğrudan ayırabilecek bir elektroliz sistemi geliştirdi.

Washington Üniversitesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada Mars’ta kullanılıp kullanılamayacağının tespit edilmesi için eksi 36 derece test edilen sistemin bu testten geçer not aldığı bilgisinin altı çizildi.

NASA ve ESA çalışmaları Mars’ta tuzun varlığını kanıtlamış ve gezegenin yüzeyinin altında su havuzları saptamıştı.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close