ABD'den Ukrayna'ya uyarı: "Ukrayna'ya yeni yardımların ne zaman çıkacağı belirsiz" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

ABD’den Ukrayna’ya uyarı: “Ukrayna’ya yeni yardımların ne zaman çıkacağı belirsiz”

Abone Ol 

Ukrayna ordusu, ABD Kongresi’ndeki siyasi çekişmelerin Batı desteğinin geleceği konusunda belirsizliğe yol açtığı bir ortamda savaş alanında insan gücü ve mühimmat sıkıntısı çekiyor.

Üst düzey bir ABD’li yetkili yaptığı açıklamada, Washington’un Ukrayna için hayati önem taşıyan 60 milyar dolarlık askeri yardım paketinin ne zaman onaylanacağını öngöremediğini söyledi.

Ukrayna ordusu, ABD Kongresi’ndeki siyasi çekişmelerin Batı desteğinin geleceği konusunda belirsizliğe yol açtığı bir ortamda savaş alanında insan gücü ve mühimmat sıkıntısı çekiyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çarşamba günü Kiev’e yaptığı ziyaret sırasında durdurulan yardım tasarısına değinerek şunları söyledi: “Zaten çok uzun sürdü. Bunu ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz.”

Ukrayna’nın başkentinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada “Bunun tam olarak ne zaman sonuçlanacağına dair bir tahminde bulunmayacağım, ancak mümkün olan en kısa sürede sonuçlanması için çalışıyoruz… ancak bugün kesin bir tahminde bulunamam” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, finansmanın Başkan Joe Biden’ın göçmen politikalarına ilişkin iç tartışmalara takılması nedeniyle geçen yıldan bu yana kapsamlı bir yardım paketini engelliyor.

Washington, Ukrayna’nın en önemli askeri destekçisi ve Moskova’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana on milyarlarca dolar destek sağladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yardımdaki gecikmelerin Ukraynalıların hayatına ve topraklarına mal olduğunu söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Salı günü yaptığı açıklamada yardım paketinin kilidinin henüz açılmamış olmasından dolayı şok olduğunu söyledi.

Sullivan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gecikmelere rağmen çıkmazın aşılacağından “emin” olduğunu söyledi.

“Bu parayı kapıdan çıkaracağız” dedi.

Hem Moskova hem de Kiev Çarşamba günkü hava saldırılarında sivillerin öldüğünü açıkladı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin de son iki hafta içinde saldırılarda yaşanan keskin artışın ardından Rusya’nın sınır bölgelerinde güvenliği yeniden tesis etme sözü verdi.

Kiev, Rusya’nın Belgorod ve Kursk sınır bölgelerine insansız hava aracı ve füze saldırıları düzenlerken Ukrayna yanlısı paramiliter güçler de Rus topraklarına silahlı saldırı girişiminde bulundu.

Rus vali, Belgorod’a yapılan yeni saldırılarda Çarşamba günü üç sivilin öldüğünü söyledi.

Ukrayna valisi Oleg Synegubov, Rusya’nın Harkiv’e düzenlediği füze saldırısında en az beş kişinin öldüğünü ve sekiz kişinin yaralandığını söyledi.

“Büyük saldırılar”

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Harkiv, Rusya sınırına yakın bir konumda yer alıyor ve Moskova’nın işgali üçüncü yılına girerken giderek artan saldırılara da sahne oluyor.

Kentin polis gücü yerel saatle 13.00 sularında sekiz katlı bir bina ve bir fabrikanın vurulduğunu açıkladı.

Sınırın hemen ötesinde Rusya’nın Belgorod bölgesi valisi birden fazla saldırıda üç kişinin öldüğünü açıkladı.

Vali Vyacheslav Gladkov Çarşamba günü Telegram’da yaptığı bir paylaşımda “Sabahın erken saatlerinden bu yana Graivoron bölgesi, çoklu roketatar sistemlerinin kullanımı da dahil olmak üzere yoğun saldırılara maruz kaldı” dedi.

Gladkov, burada iki kişinin öldüğünü ve Belgorod olarak da adlandırılan bölgesel başkentte bir başka adamın bombardıman saldırısındaki şarapnelin arabasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Gladkov, 9.000 çocuğun Ukrayna sınırına en yakın bölgelerden tahliye edilmesini emretmesinden bir gün sonra bazı okulların uzaktan eğitime geçeceğini de sözlerine ekledi.

Bölgeye yönelik drone, roket ve bombardıman saldırıları bu ayın başlarında Rusya’daki başkanlık seçimleri öncesinde tırmanmıştı.

“Zafer”

İşgalin etkileri Rus topraklarına yayılmaya devam ederken Putin Moskova’da sınır bölgelerinde düzeni yeniden sağlayacağına dair söz verdi.

“İlk iş tabii ki güvenliği sağlamak. Farklı yollar var, kolay değiller ama bunları yapacağız” dedi ve ayrıntıya girmedi.

Kremlin’in yaldızlı Andreyev Salonu’nda konuşan Putin, hafta sonu yapılan ve hiçbir rakibinin olmadığı başkanlık seçimini kazanmasını savaş alanındaki başarının takip edeceğini de söyledi.

“Seçimlerdeki zafer, Rusya’nın çok ihtiyaç duyduğu ve kesinlikle gelecek olan zaferlerin sadece bir önsözüdür”

Rus güçleri neredeyse bir yıldır ilk toprak kazanımlarını elde etti ve bu hafta doğudaki Donetsk bölgesinde daha fazla ilerleme kaydettiklerini açıkladı.

Ukrayna ayrıca Çarşamba günü çatışmalara yakın bölgelerde sivil ölümler yaşandığını bildirdi.

Kaynak: Mepa News, AFP

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close