ABD'den Ukrayna'ya 19. silah yardımı paketi: "Bu sefer karşı saldırı için" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Ukrayna’ya 19. silah yardımı paketi: “Bu sefer karşı saldırı için”

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna’ya 775 milyon dolar değerinde silah desteği sağlanacağını duyurdu.

Bakanlıktan cuma günü yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın ihtiyaçları doğrultusunda düzenli olarak mühimmat almasını istiyoruz. Bu paketle de bunu hedefliyoruz” dendi.

ABD’nin silah yardımı paketinde HIMARS roketatarlarda kullanılan hassas güdümlü mühimmatlar, 1000 Javelin füzesi, 1500 güdümlü TOW tanksavar füzesi ve 50 zırhlı Humvee aracı yer alıyor.

Ayrıca 15 ScanEagle drone, yüksek hızlı anti-radar füzeleri (HARM), 16 adet 105 milimetrelik obüs ve bunlarda kullanılacak 36 bin havan mermisi de gönderilecek.

ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın başından bu yana Ukrayna’ya son paketle birlikte 19 kez silah yardımı yapmış oldu. Son yardımla Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı saldırısına destek sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Pentagon, bu yardımların Kiev güçlerinin Rus ilerleyişini durdurmasına büyük katkı sağladığını savundu.

Açıklamada, “Savaş alanında Rus birliklerin hiçbir ilerleme kaydedemediğini görüyorsunuz. Ruslar, özellikle HIMARS sistemleri kullanıldığında, Ukrayna’ya düzenledikleri saldırılar için yüksek bedel ödüyor. Kayıp veriyorlar ve ilerleyemiyorlar” iddialarına yer verildi.

Öte yandan Ukrayna’nın da ülkenin doğusunda ve güneyinde yer alan cephelerde kaybettiği önemli noktaları henüz geri kazanamadığı, yeni silah yardımının bu durumu değiştirmeyi amaçladığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, 7 Ağustos’taki açıklamasında ABD ordusunun envanterinden Ukrayna’ya verilmek üzere 1 milyar dolarlık silah ve mühimmat ayrıldığını söylemişti.

Kaynak: Independent, AFP

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close