ABD’den tankerlere el koyan İran’a karşı yeni hamle: Basra Körfezi’ne asker konuşlandırılacak - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’den tankerlere el koyan İran’a karşı yeni hamle: Basra Körfezi’ne asker konuşlandırılacak

Abone Ol 

Son dönemde Basra Körfezi’ndeki tankerlere el koyan İran’a karşı yeni hamleyi duyuran ABD’li yetkililer, bölgedeki “savunma pozisyonunu” güçlendirmeye hazırlandığını bildirerek ordunun ticari yollarda devriye gezmek ve özel gemileri İran’dan korumak için bölgeye ek güçler konuşlandıracağını söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanlığı’nın körfezdeki savunma pozisyonunu güçlendirmek için bir dizi hamle yapacağını söyledi. ABD’li yetkililer, Tahran yönetiminin son iki yılda bölgede 15 yabancı bayraklı gemiye saldırdığını veya taciz ettiğini iddia ederek eylemleri “istikrar bozucu” olarak nitelendirdi.

Nisan sonu ile Mayıs başı arasındaki sadece bir haftalık süre içinde İran, Panama ve Marshall Adaları’nda kayıtlı iki petrol tankerine el koymasının ardından ABD Donanması’ndan kınama aldı. Beşinci Filo Deniz Kuvvetleri Komutanı Brad Cooper, “İran’ın ticari gemilere haksız, sorumsuz ve hukuksuz bir şekilde el koyması ve taciz etmesi sona ermeli” dedi.

DÜNYA PETROLÜNÜN YÜZDE 20’Sİ ORADAN GEÇİYOR

Ortadoğu’daki ABD operasyonlarını denetleyen ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), “Hürmüz Boğazı ve çevresinde devriye gezen gemi ve uçakların rotasyonunu artırmak için bölgesel müttefikler ve ortaklarla birlikte çalıştığını” bildirdi. İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman arasında sıkışmış olan dar boğaz, her yıl dünya petrol ürünlerinin yaklaşık beşte biri için bir geçiş merkezi görevi görüyor.

Kaynak: Intellstrategy

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close