ABD'den Norveç'e silah satışına onay - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Norveç’e silah satışına onay

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye sunduğu raporda Norveç’e F-35A jetleri için toplam 600 planör bombası satmanın önünde hiçbir engel bulunmadığını bildirdi. Sözleşmenin toplam değerinin 293 milyon dolar olduğu öngörülüyor ve mühimmat sevkiyatının yanı sıra bomba bakım ve desteği yer alıyor.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Teşkilatı (DSCA), Kongre’ye konuyla ilgili talebini göndererek Norveç’in  20 bomba için başlangıçtaki 18.9 milyon dolarlık talebi 580 ek mühimmata çıkardığını açıkladı.

DSCA bildirimi, teslim edilecek mühimmatı GBU-53/B Küçük Çaplı Bombalar-Increment II (SDB-II) All-Up-Rounds (AUR) olarak bildirdi.

Üretici Raytheon ise, bombalarla ilgili “StormBreaker” adını kullandığını belirtiyor.

Raytheon‘a göre bomba, kendisini hedefe yönlendirmek için milimetrik dalga radarı, kızılötesi ve yarı aktif lazer güdümü kullanabiliyor ve hatta yarı özerk modda işlevini yerine getiriyor.

Öncelikle 2020’nin sonlarında hizmete giren mühimmat, F-15 ve F/A-18 avcı-bombardıman uçakları ile F-35‘ler tarafından kullanılmak üzere tasarlandı, ancak bunun için 2022’de bir yazılım güncellemesi sağlanması gerekiyordu. Oslo, Washington’dan sipariş ettiği 52 adet F-35’in 37’sini teslim aldı.

Her bir uçak, 8’i dahili ve 16’sı harici kanat montajlarında olmak üzere 24 adede kadar “StormBreaker” bombası bünyesinde bulundurabilir.

Norveç ilk olarak Temmuz 2022’de 20 bomba sipariş etti ancak Raytheon’un mühimmatı üretip üretmediği veya siparişi yerine getirmenin ne kadar süreceği bilinmiyordu.

Sözleşme, bombaların kendilerine ek olarak, Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri‘ne silahların nasıl doldurulacağını ve patlayıcı mühimmat imhasını öğretecek eğitmenler ve çeşitli yardımcı bakım ekipmanları, yedek parça, sarf malzemeleri ve aksesuarların yanı sıra onarım, iade, değişiklik ve bakım desteği gerekiyor.

Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close