ABD'den Nijerya'ya 12 adet Viper saldırı helikopteri satışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Nijerya’ya 12 adet Viper saldırı helikopteri satışı

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığ, Nijerya’ya 12 adet AH-1Z Viper saldırı helikopteri satışını onayladığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijerya’ya 12 adet AH-1Z Viper saldırı helikopterlenini satışını gece görüş görüntüleme sistemleri ve eğitim de dahil olmak üzere onayladığını açıkladı.

2023 Aralık ayında da ABD, Nijerya’ya Bell helikopterleri için 32 görev bilgisayarı sağlamak üzere 7.7 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Nijerya’yı ortak güvenlik hedeflerine katkıda bulunmak, bölgesel istikrarı teşvik etmek ve ABD ve diğer Batılı ortaklarla birlikte çalışabilirlik oluşturmak için daha iyi donatacakk. Önerilen bu satış, Sahra altı Afrika’daki stratejik bir ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik amaçlarını destekleyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Sözleşmenin Haziran 2024’te tamamlanması bekleniyor.

AH-1Z Viper saldırı helikopteri

Viper olarak adlandırılan Bell AH-1Z helikopteri çift motorlu bir taarruz helikopteridir.

AH-1Z, ABD Deniz Piyadeleri için H-1 yükseltme programının bir parçası olarak geliştirilen AH-1W SuperCobra’ya dayanıyor.

Entegre bir silah platformunda gelişmiş askeri aviyonikler, silah sistemleri ve elektro-optik sensörlerle yeni rotor teknolojisini bir arada bulunuyor. Helikopterin beka kabiliyeti artırılmıştır ve daha uzun mesafelerde hedefleri bulup onlara hassas silahlarla saldırabilir hale gelmiştir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close