ABD'den Litvanya'ya 16 milyon dolar bütçe ile Javelin satışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Litvanya’ya 16 milyon dolar bütçe ile Javelin satışı

Abone Ol 

Litvanya, ABD’den 16.6 milyon dolar karşılığında yeni bir Javelin orta menzilli tanksavar silah sistemi satın aldı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre füzeler, Litvanya Kara Kuvvetleri’ne entegre edilecek ve yerel savunma operasyonlarının yanı sıra gelecekteki Baltık ve NATO misyonlarını desteklemek üzere kullanılacak.

Litvanya Savunma Bakanı Laurynas Kasčiūnas, ülkenin kabiliyet güncellemesinin ABD’nin bölgede barışı teşvik etme kararlılığı sayesinde olduğunu belirtti.

Kasčiūnas, “ABD’nin Litvanya’nın kullanımına sunduğu Javelin tanksavar sisteminin Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin savaş kapasitesini ve caydırıcı etkisini arttıracağına şüphe yok” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Savunma Harcaması

Litvanya, büyük ölçüde Avrupa’da artan gerilim nedeniyle son yıllarda askeri yatırımlarında artışa gitti.

Litvanya Savunma Bakanlığı, 2022 yılında ABD ve Almanya’dan yüksek güçlü silahların satın alınması için 1 milyar avroluk (1,09 milyar dolar) bir bütçe açıkladı.

Javelin füzelerinin yanı sıra ülke hava, gözetleme ve lojistik kabiliyetlerini geliştirmek için savaş uçakları, piyade savaş araçları ve kundağı motorlu obüsler de satın aldı.

Ülke şu anda gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde üçünü savunma harcamalarına ayırmaktadır ki bu oran NATO’nun belirlediği yüzde iki harcama hedefinden daha yüksektir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close